Okolo svátku svatého Václava se v Rouchovanech na Třebíčsku každoročně konají hody. A ty se teď staly dalším regionálním jevem, který koncem loňského roku rozšířil Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina.
Hody patří k tradičním slavnostem vesnické pospolitosti v průběhu zvykoslovného roku, při nichž se uplatňuje mnoho prvků tradiční lidové kultury. „V obci Rouchovany je pořádání hodů navázáno na období okolo svátku sv. Václava, kterému předchází dlouhý čas příprav probíhajících ve spolupráci místní sokolské jednoty a obce. O zapsání tohoto statku rozhodlo v prosinci roku 2021 Regionální pracoviště tradiční lidové kultury v Kraji Vysočina při Muzeu Vysočiny Třebíč, které je pověřeno péčí o tradiční lidovou kulturu na území Kraje Vysočina," přidává vysvětlení Eva Neuwirthová, mluvčí Kraje Vysočina.
Pracoviště tento významný nemateriální statek dlouhodobě dokumentuje a k jeho zápisu na prestižní seznam zamýšlelo přistoupit už v roce 2020. V tomto jubilejním roce si totiž celá národopisná obec připomínala 120. výročí od narození významného (nejen) regionálního národopisného badatele a spisovatele Vratislava Bělíka, který Svatováclavským hodům v Rouchovanech vtiskl jejich pevně kodifikovanou, zajímavou a dodnes dodržovanou strukturu. „Pandemická situace v roce 2020 však konání hodů znemožnila, a proto byl celý nominační proces a zápis tohoto statku uskutečněn až v loňském roce," dodává mluvčí kraje.
Podrobnou dokumentaci a nominační list nemateriálního statku zpracovaly etnografky třebíčského muzea ve spolupráci s nositelem tohoto statku, kterým je Tělocvičná jednota Sokol Rouchovany.
Existence svatováclavských hodů v Rouchovanech je doložena na podkladě pramenů již ve třicátých letech 20. století. Rouchovanské krojované hody vynikají svojí ustálenou formou a průběhem, které jsou podloženy základnou historických pramenů a výpověďmi pamětníků. „Slavnostní kroj dvanácti krojovaných párů doplněný zdobnými atributy v podobě stárkovského šátku a opentlené snítky rozmarýnu podtrhuje nevšednost této kulturní události. K dvoudennímu hodovému veselí patří udílení hodového práva, zavádění pod májí, přípitek s rychtářem, sobotní večerní zábava v místní sokolovně spojená s muzikou a tancem i nedělní mše svatá s účastí krojovaných párů ve starobylém rouchovanském kostele," popisuje Eva Neuwirthová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.