Počasí dnes21 °C, zítra19 °C
Čtvrtek 8. června 2023  |  Svátek má Medard

Pacov chce do slunečních elektráren investovat 20 milionů korun. Panely umístí asi na osm objektů

Pacov na Pelhřimovsku bude dnes schvalovat rozpočet na letošní rok, v jeho investiční části bude významnou položkou instalace solárních elektráren na střechy městských budov. Město do nich chce postupně investovat 20 milionů korun, řekl starosta Tomáš Kocour (Sdružení pro rozvoj a prosperitu Pacovska).

„Rádi bychom do toho (fotovoltaických panelů) investovali asi 20 milionů korun a umístili je na asi osm objektů, abychom snížili energetické náklady města," řekl Tomáš Kocour. Letos je v plánu investovat deset milionů, nutné je ještě dokončit administrativní část záměru, smlouvu se společností E.On už má podle starosty město uzavřenou. Návratnost investice je podle něho zatím vypočtená na šest let. Asi 28 procent nákladů město uhradí z dotace.

Pacov podle Kocoura záměr slunečních elektráren připravoval dlouhodobě, nejsou navázané až na nynější růst cen. Přednost ale dostaly jiné zásadní investice ve městě, mezi které patřila novostavba mateřské školy za asi 80 milionů korun, úprava komunitního centra, domova důchodců nebo základní školy, což dohromady stálo asi 290 milionů korun a město na to také používalo dotace. „Fotovoltaika je teď taková první vlaštovka, jak snížit energetickou náročnost města. Už jsme měli i studii na centrální zdroj vytápění, přemýšleli jsem i o kogeneračních jednotkách. Podobnými úvahami už se zabýváme tak pět let," řekl Kocour.

Návrh letošního rozpočtu Pacova počítá se zapojením úspor z minulých let. Příjmy jsou plánované ve výši asi 167 milionů korun a výdaje přibližně 201,6 milionu korun. Město má zhruba 4700 obyvatel.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky správa, finance, energie, Pacov, solární elektrárna, okres Pelhřimov, E.ON

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.