Procházka po jihlavských hradbách je nyní o něco příjemnější. Už pár dní tam lidé najdou netradiční venkovní hudební nástroje, které jsou součástí hudební stezky. Trojici hudebních instalací doplňuje Poesiomat, který byl odhalený před týdnem a nachází se poblíž městské knihovny v Hluboké ulici.
První hracím prvkem je Talk Tubec, což je hlásná trouba a naslouchadlo v jednom. V podstatě vypadá jako velké sluchátko, respektive dvě sluchátka, která umožní mluvit nebo i šeptat napříč hřištěm, a užít si tak sociální interakci a dozvědět se, jak se zvuk přenáší prostorem.
Dalším netradičním nástrojem je takzvaná císařská zvonkohra. „Na ni se hraje buď konečky prstů, poklepáváním nebo celou dlaní. Hráči nejen slyší, ale i cítí zvuk, protože ta trubka se rozvibruje. Je tedy zajímavé sledovat, co zvuk umí, a to jen sluchem, ale i hmatem,“ vysvětlila během prohlídky nových hudebních prvků Magda Svatoňová, projektová manažerka z Brány Jihlavy.
Trojici hudebních instalací na parkánu doplňuje Pentatonic Symphony, v podstatě jde o velký xylofon s paličkami, na který může hrát hned více hráčů najednou. A zvuky z něj jsou skutečně líbezné.
Hudební stezku město cíleně instalovalo na západní část hradebního parkán, přístupnou z Minoritského náměstí, protože, jak sdělila Svatoňová, tato část spojuje park Gustava Mahlera s Domem Gustava Mahlera. „Takže návštěvníci, kteří jdou Jihlavou po stezce, která je věnovaná hudebním osobnostem Jihlavy, tak mají možnost si tu stezku okořenit hudebním vjemem. A zároveň věříme, že se to stane pobídkou k tomu, aby Jihlavané, rodiče či prarodiče s dětmi při vycházkách sem přicházeli a využívali toho jako dětské hřiště. Aby využili toto krásné prostředí, které tu na hradbách máme.“
Instalace hudebních prvků probíhala jeden den, příprava na celý projekt začala zhruba před rokem. „Tedy na jaře 2024,“ přidala informaci ředitelka Brány Jihlavy Soňa Krátká.
Tři instalace na hradebním parkánu doplňuje Poesiomat, který se nachází v Hluboké ulici v bezprostřední blízkosti městské knihovny. Ten byl slavnostně odhalený v pátek 16. května dopoledne. Má kliku a po zatočení zpívá a vypráví o místě, kde zrovna stojí. „Vždy si s Martinem Šedou, se kterým Poesiomaty děláme, říkáme, že na každém náměstí je kostel, škola, spořitelna, tak doufáme, že jednou tou důležitou věcí, když někdo přijede někam do města, bude i Poesiomat,“ poznamenal zakladatel spolku Piána na ulici Ondřej Kobza. Právě tento spolek Poesiomaty umisťuje od roku 2015 do ulic českých i zahraničních měst.
Jak dodal, tvar Poesiomatu je hodně univerzální.
Pátek, 16. května 2025, 19:35
Jihlava má od dnešního dopoledne svůj první Poesiomat. Nachází se v blízkosti městské knihovny v Hluboké ulici a je součástí nové hudební stezky. Má kliku a po zatočení zpívá a vypráví o místě, kde zrovna stojí.
„Vznikal tak nějak náhodou, protože první Poesiomat měl být na Karlově náměstí v Praze, a měl to být fór, že v podzemí se odehrává život, a on nějak vyplyne nahoru. Zjistili jsme, že ten tvar je univerzální snad všude. Třeba tady u vás je to spojené s podzemím.“
V rámci ČR je instalováno už kolem devadesáti Poesiomatů.
„K hudební stezce budeme připravovat ještě brožuru s mapou. Publikace bude obsahovat podrobný popis jednotlivých zastavení. Vybírali jsme sem takové hudební prvky, které za cenu maximálního hudebního zážitku a za cenu minimálního zničení se sem hodí nejvíc,“ podotkla závěrem Svatoňová. Odborníci vybírali asi z dvacítky hudebních instalací.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám