Aktuálně

Řidička vyjížděla z parkovacího místa a poškodila čtyři auta. Dostala pokutu více...

Opilý čtrnáctiletý chlapec vzal dědovi klíčky od auta. Havárii nahlásila jeho matka více...

Andělé bez křídel. Fotografka chce chystaným kalendářem ocenit práci záchranářů více...

Lidé chtějí mít své jméno na fasádě arény. Koupili si už téměř sedm set panelů více...

FOTO: Jihlavou projíždí kamiony, i když nesmí. Denně padají desítky pokut více...

Trenér Vysočiny před startem sezóny: Týmu věřím, chceme být v horní polovině tabulky více...

DRBNA HISTORIČKA: Horko vyhání Jihlavany k vodě dvě staletí více...

Archeologové našli v centru Jihlavy sušárnu sladu, zbytky kupolovité pece i sošku vojáka ze zlaceného stříbra

Autoři | Foto Se svolením Města Jihlava

Archeologové odkryli pod domem, kde sídlí Muzeum Vysočiny Jihlava, téměř kompletní sušárnu sladu z pozdního středověku. Cenný nález dokládající původní podobu středověkého města zaznamenali i archeologové zkoumající další z domů na náměstí. Odkryli doklady původních středověkých staveb.

„Sušáren sladu se v Česku moc nedochovalo, ta naše je navíc hezká v tom, že se dochovala téměř v kompletním stavu,“ řekl archeolog Muzea Vysočiny Jihlava Aleš Hoch. Stáří sušárny lze podle něj odvodit od mincí, které se v ní našly. Nejstarší je z první poloviny 16. století. „Ale pak se nám tam objevily i dvě další mince, které jsou z první poloviny 17. století. Zároveň ta architektura ukazovala na to, že tam došlo k nějakému stavebnímu zásahu, takže mladší mince budou zřejmě spojené s ním,“ vysvětlil Hoch.

Archeologický výzkum u budov muzea je součástí výstavby nového edukačního centra, které ve dvorním traktu buduje přibližně za 65 milionů korun Kraj Vysočina, zřizovatel muzea. Stavba začala loni v červenci. Archeologický výzkum bude podle Hocha pokračovat až do konce prací naplánovaných do roku 2026.

Zatím přinesl kromě objevu sušárny několik nálezů zajímavých drobných předmětů. Jedním z nich je žeton s vyobrazenou orlicí a lvem z přelomu 13. a 14. století. Funkce žetonů není podle Hocha spolehlivě prokázaná. Možná sloužily jako potvrzení nějaké platby, třeba mýta, či vykonání povinného úkonu.

Našli i sošku ze zlaceného stříbra

Archeologický výzkum nedávno skončil v dalším z domů na Masarykově náměstí. Díky připravované rekonstrukci přízemí soukromého nárožního domu mohli archeologové ze společnosti Archaia Brno zmapovat v jeho přední části zbytky středověkých dřevo-hliněných staveb. Obdobné doklady bývají podle archeologa Šimona Kochana častěji dochované v zadních traktech. Protože přední části domů na náměstí byly později podsklepované, což nejstarší středověké vrstvy zničilo, jde unikátní situaci nejen v rámci Jihlavy.

Přední část domu s číslem 47 ve zkoumaném místě podsklepená nebyla. „Takže se nám dochovalo několik úrovní nadzemních dřevo-hliněných domů z počátku města,“ uvedl Kochan. Odkrýt se podařilo zbytky kupolovité pece, která sloužila k vaření, pečení i vytápění domu. Jistým vodítkem k době zániku domu může být nalezená mince datovaná numismatiky od konce 50. až do 60. let 13. století.

Muž našel v lese sedm set stříbrných mincí z 16. století. Dostane za ně 111 tisíc korun

Poctivý nálezce 699 stříbrných mincí dostane od kraje odměnu 111 tisíc korun. Poklad objevil náhodou loni v červnu na Žďársku. Mince uschované v keramických džbánech pocházejí z mnoha států Evropy. Byly mezi nimi i pražské groše nebo tolary ražené...

Výrazně mladší je kovová soška nalezená v kamenných základech loubí. „Někdo do základu někdejšího loubí, když už tam byla podlaha, udělal otvor a uložil do něj dřevěnou schránku. Našli jsme její zbytky. Ve schránce byla kovová figurka vojáka - bojovníka. Když jsem se tím zabýval víc, zjistil jsem, že se jedná o manýristickou figurku, součást poháru, které se vyráběly na počátku 17. století a byly ze zlaceného stříbra," popsal Kochan. Je možné, že figurka byla ve skrýši od třicetileté války.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky archeologie, Masarykovo náměstí, objevy, historie, mince

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.