Opět s velkým zájmem se setkal již tradiční dopolední výšlap na Jelení horu nebo také Jelenici, jež najdeme u Hodic na Jihlavsku. Koná se vždy na Silvestra. Jeho účastníky překvapil odpad na polní cestě. Šlo o starou eternitovou střešní krytinu. Jeho anonymní původce dostal možnost napravit své nezodpovědné jednání.
Jedenáctý ročník tradičního výšlapu na kopec o nadmořské výšce 653 metrů nad mořem si nenechaly ujít stovky účastníků. Na trase dlouhé necelé tři kilometry musí každý překonat převýšení přibližně sto metrů.
„Rozbahněnou cestou jsme na vrchol dojeli i s vybavením pro vytvoření zázemí stánků s občerstvením a potravinami. Pro účastníky jsme připravili teplé alkoholické i nealkoholické nápoje, polévku a buřty, které si mohli všichni opéci na rozdělaném ohni,“ uvedl František Kodys, velitel Sboru dobrovolných hasičů v Hodicích.
Nepříjemné překvapení čekalo na účastníky na polní cestě pod Čertovkou. V jednom úseku byl na cestě rozložený odpad v podobě staré eternitové střešní krytiny. Ta je tvořená 90 procenty cementové směsi a deseti procent azbestových vláken. A právě azbestová složka materiálu určuje tento odpad do kategorie nebezpečný. „Obec Hodice neprovozuje sběrný dvůr, kde je možné ukládat nebezpečné odpady. S jeho likvidací je třeba se obrátit na nějakou odbornou firmu,“ uvedl Josef Bakaj, starosta obce Hodice.
Odpad s obsahem azbestu je možné také uložit na skládce odpadů v Jihlavě - Henčově. Podle aktuálního ceníku je výše poplatku za uložení jedné tuny odpadu s obsahem azbestu necelé čtyři tisíce korun.
Obec Hodice vydala výzvu, ve které vyzývá původce nesprávně uloženého materiálu k jeho odstranění. „Velmi naléhavě vyzýváme toho, kdo desky obsahující karcinogenní azbest do cesty vyvezl, aby je naložil a zlikvidoval za pomoci odborné firmy. V případě, že se tak nestane, podáme podnět k prošetření případu a nebezpečné desky budeme nuceni zlikvidovat na náklady obce,“ uvádí se ve výzvě obce.