úterý 14. července 2020 Karolína

Jihlavský osmiletý spor se chýlí ke konci. Zastupitelé schválili dohodu se SVAK

, aktualizováno 23. června 2020, 14:24

Dlouhých osm let trvají spory Jihlavy se Svazem vodovodů a kanalizací Jihlavsko (SVAK) o vodohospodářskou infrastrukturu. Jihlavští zastupitelé před chvílí na svém zasedání schválili dohodu. Pokud ji tento týden schválí také SVAK, začne místo soudů vzájemná spolupráce.

K ukončení sporů a k narovnání vztahů dojde od začátku roku 2021. Dohoda by se měla podepisovat ještě tento týden.

Zastupitelé města Jihlavy na svém dnešním zasedání, které se opět koná v aule Vysoké školy polytechnické, schválili dohodu o narovnání sporných práv, povinností a nároků vzniklých v souvislosti s vystoupením města z SVAK. Pro bylo 23 zastupitelů, s dohodou souhlasili také zastupitelé za KSČM nebo bývalý jihlavský primátor Rudolf Chloupek z ČSSD.

Zastupitelé za ANO s dohodou nesouhlasí. Podle jejich názoru je finanční příspěvek od SVAKu velmi nízký. „Město by si zasloužilo o stovky milionů korun víc,“ uvedl dnes zastupitel Jiří Pokorný (ANO). 

202 milionů korun pro Jihlavu

V rámci narovnání získá město Jihlava veškerý vodohospodářský majetek na svém území s výjimkou takzvaného společného nedělitelného majetku SVAK a jednorázový finanční příspěvek na obnovu vodohospodářského majetku a infrastruktury ve výši 202 mil. Kč. Nadále spornou zůstane už pouze otázka vlastnictví nedělitelného majetku - zejména úpravny vody Hosov.

„Nemůžeme si dovolit už déle čekat a dál se soudit, utíkají nám miliony korun,“ zamyslel se během jednání náměstek primátorky Vít Zeman (Žijeme Jihlavou!). Doplnil ho náměstek Petr Ryška (ODS): „Bez dohody a bez narovnání vztahů bychom nejenom nezískali peníze za vodu, ale nemohli bychom žádat ani o evropské dotace a tím bychom nemohli investovat do majetku.“

Podle zastupitele Miroslava Tomance (Fórum) získá město 190 kilometrů vodovodního potrubí, z čehož 57% je starší než 50 let a 165 kilometrů kanalizačních trubek, kde je 48% starších 50 let.

Novým provozovatelem budou Služby města Jihlavy

Vodárenskou infrastrukturu by měla provozovat společnost Služby města Jihlavy. Pro tuto společnost hlasovalo 29 z 37 přítomných zastupitelů. Proti byl pouze Miroslav Tomanec /Fórum/, který  představil zastupitelům, jak by restrukturalizoval společnost JVAK, aby mohla bez problémů provozovat vodohospodářský majetek Jihlavy. Primátorka Karolína Koubová i odpovědní pracovníci magistrátu ale upozornili na problémy společnosti a na to, že společnost JVAK byla založena a působila jako servisní organizace, která měla za úkol vybrat v koncesním řízení nového provozovatele vodárenského majetku.  

„Lepší by byl JVAK, ale bezpečnější jsou SMJ, i proto, aby odborníci chtěli pro Jihlavu pracovat. Raději totiž podepíší pracovní smlouvu se zavedenou firmou, kterou SMJ bezpochyby jsou,“ myslí si náměstek primátorky Vít Zeman. 

Historie sporu

Jihlava byla v roce 1993 jedním ze zakládajících členů SVAK. V roce 2009 zastupitelé rozhodli, že by město mělo z toho svazku odejít. Své členství ve SVAK Jihlava ukončila po jednoletém odkladu v roce 2012 a uložila zástupcům města ve SVAK navrhnout změnu stanov tak, aby garantovaly městu ochranu majetku a majetkových práv. V tuto chvíli však vznikl spor – zástupci města a SVAK nebyli schopni najít vzájemnou shodu. První soudní spor se otevřel v roce 2013.

Od té doby se počty sporných řízení a nejasností ohledně majetkoprávních vztahů a finančního vypořádání neustále zvyšovaly. Změna přišla až v roce 2019, kdy město zvolilo smírnou cestu za vzájemnou dohodou.

„Snahy o vzájemnou domluvu byly již dříve. Jenže pokud oběma stranám při vyjednávání chodí na stůl i další soudní oznámení, tak je těžké se uklidnit a s čistou hlavou si promluvit. Proto se město se SVAK dohodlo na memorandu, prostřednictvím kterého se všechny soudní spory na určitou dobu pozastavily. Bylo to prospěšné, protože se snaha dojít k vzájemné dohodě naplnila,“ uvedla primátorka Jihlavy Karolína Koubová.

Kvůli změně právních kanceláří ve sporu o vodohospodářský majetek města před rokem rezignoval jeden z náměstků primátorky Jaromír Kalina (KDU-ČSL). Ten také přestal podporovat radniční koalici. 

Mimořádné jihlavské zastupitelstvo: Koalici opustil lidovec Kalina, zatím má těsnou většinu

Radniční koalici v Jihlavě přestal podporovat lidovec Jaromír Kalina, který už ke konci června rezignoval na pozici náměstka primátorky kvůli změně právních kanceláří ve sporu o vodohospodářský majetek města. Zbývající dva zastupitelé za KDU-ČSL...

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Foto pixabay.com

Štítky SVAK, dohoda, voda, zastupitelstvo

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.