V obvyklé rychlé frekvenci výjezdů, bez možnosti delšího odpočinku, ale s nepředpokládanými komplikacemi, maximálními emocemi a téměř pokaždé život ohrožující situace musela řešit pětice tříčlenných týmů záchranářů Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina na v pořadí už šestém metodickém cvičení. Nejlépe se letos vedlo týmu oblasti Nové Město na Moravě.
Pouze podle zadaných souřadnic, ale s běžně nahlášenou diagnózou poskytnutou záchranářským dispečinkem musí soutěžní týmy odvést profesionální zásah u pěti nahlášených případů. Na ošetření každého případu je podle pravidel pouze 20 minut.
„Záchranáři musí v terénu pracovat rychle, přesně, musí předvídat, musí myslet. Především v případě asistence u simulovaného předčasného porodu je třeba uvědomit si, že lékař nebo záchranář poskytuje pomoc hned dvěma lidem,“ upozorňuje ředitelka Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Vladislava Filová.
Letošní rozehry s řadou nepředpokládaných komplikací připravil primář pelhřimovské oblasti Lukáš Kettner a vrchní sestra záchranné služby Lenka Pospíšilová. Podle slov zasahujících záchranářů šlo o jeden z nejtěžších ročníků.
Například k případu amputace horní končetiny bylo třeba záchranářskou sanitkou dojet do špatně dostupné chatové kolonie. „Je těžké být u takových, byť jen cvičných, zásahů jen divákem. Nesmíte pomoci, nesmíte se ptát, nesmíte ovlivnit nic ze simulovaného scénáře. Uklidňující je fakt, že při cvičení nejde o život, i když z nasazení záchranářů to nepoznáte,“ komentoval osobní zážitek z cvičení náměstek hejtmana Kraje Vysočina Martin Kukla.
Organizace metodického cvičení nesmí ovlivnit 24hodinový chod krajské záchranné služby. Pravidla cvičení pamatují i na ostrý zásah během cvičení. Pokud se posádka během cvičení dostane k reálné události, okamžitě přeruší soutěž a poskytne neodkladnou přednemocniční péči.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.