neděle 17. listopadu 2019 Mahulena

Sváteční pozvánky: Přijďte rozjímat na štědrovečerní mši nebo třeba na živý betlém

Již zítra se všichni sejdeme u štědrovečerně prostřeného stolu se svou rodinou a blízkými přáteli a budeme si užívat těch nejkrásnějších svátků v roce. Na tuto slavnostní chvíli se můžete ještě více naladit na nejrůznějších místech Vysočiny, kde se pořádají výstavy betlémů, živé betlémy s doprovodným programem a další vánoční akce. Právě na ně a také na vybrané půlnoční mše vás zveme.

Jihlavsko:

Obdivovatelé betlémů by neměli minout Třešť, která je proslulá betlémy vystavenými přímo v domácnostech betlémářů. Spolek přátel třešťských betlémů má každý rok  nachystanou mapku s vyznačenými místy, kde vás místní betlémáři přijmou a představí vám právě ten svůj betlém. Letošní putování za betlémy v Třešti začne na Štěpána 26.prosince a posledním dnem pro návštěvu Třeště je 2.únor.

V hospodě U Tomáše v Rantířově se dnes koná adventní setkání pro malé i velké s názvem Slyšte, slyšte aneb co se stalo v Betlémě. Začátek je naplánován na 15. hodinu.

Adventní dílny PodpoVRCHem chystá jihlavská zoologická zahrada na dnešek. Zítra, na Štědrý den,  mají všechny děti do zoo vstupné zdarma. Připravena bude i výstava perníčků. Otevřeno bude až do 16 hodin.

Před třešťským kulturním domem se bude na Štědrý den konat živý betlém. Příběh o Ježíškovi zazní hned dvakrát - ve 13 a ve 14 hodin. Diváci si budou moci  odnést Betlémské světlo.

Zítra o půlnoci můžete po rozbalení dárků zajít do jihlavského kostela sv. Ignáce z Loyoly na tradiční Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby.

Štědrovečerní „půlnoční“ mše startují ve většině obcí a měst před půlnocí. V některých bude bohoslužba odsloužena již během odpoledne či v podvečer.

V Jihlavě můžete zajít na mši do tří kostelů: u Matky Boží bude probíhat v 16 a ve 22 hodin, v kostele sv. Jana Křtitele bude mše pouze v 17 hodin, v kostele sv. Jakuba Většího ve dvou časech - v 16 a ve 23 hodin.

Havlíčkobrodsko:

Dnes večer se můžete vánočně naladit v kostele sv. Jakuba v Chotěboři, kde od 18 hodin zazpívá Eliška Mlatečková, kterou na varhany doprovodí Jakub Pikla.

Na 24. prosince jsou v Havlíčkově Brodě na Havlíčkově náměstí připraveny již tradiční Koledy z balkonu Nové radnice. Od 15 hodin se budou zpívat vánoční koledy a skladby v podání dechového sextetu Pavla Kletečky. Pro všechny, kteří přijdou,  bude nachystáno občerstvení.

Dnes bude v Havlíčkově Brodě na náměstí slavnostně ukončen vánoční jarmark. V 18.30 začne vánoční koncert skupiny Devítka, ve 20 hodin oblohu rozzáří ohňostroj a ve 20.30 se jarmark definitivně uzavře.

Štědrovečerní bohoslužba bude v Havlíčkově Brodě odsloužena na dvou místech:  v kostele Nalezení Sv. Kříže již v 16 hodin a v kostele Nanebevzetí Panny Marie dvakrát, a to také v 16 hodin a ve 22 hodin.

Třebíčsko:

Žáci základní školy v Rudíkově vystoupí dnes od 17 hodin v rudíkovském kostele sv. Petra a Pavla, kde zazpívají svůj vánoční program.

Společné vánoční geocatchingové setkání je nachystáno na dnešní  17. hodinu v Třebíči na Havlíčkově nábřeží. Pouštět se budou vlastnoručně vyrobené lodičky, a lidé tak zjistí, jak se jim v nastávajícím roce bude dařit při lovu keší.

Když po rozbalení dárků zítra nebudete chtít sedět u pohádek, tak je pro vás v třebíčském Toscana baru nachystaná Vánoční pohodová besídka. Začíná v 19 hodin.

Ani v Třebíči nepřijdou zájemci o štědrovečerní mši zkrátka. Nasát sváteční atmosféru mohou Třebíčané hned ve třech svatostáncích. V kostele sv. Martina začíná v 16 hodin štědrovečerní bohoslužba a ve 20.30 půlnoční bohoslužba.  Kostel Proměnění Páně - Jejkov nabízí  půlnoční bohoslužbu ve 22.30 a ve 22 hodin začíná mše v bazilice Sv. Prokopa. Zde se také bude 27. prosince konat živý betlém v 17.30 hodin.

Žďársko:

Vánoční  příběh ze současnosti s názvem Vánoce na pumpě můžete navštívit na Štědrý den v evangelickém kostele v Novém Městě na Moravě. Začátek je naplánován na odpolední půl čtvrtou.

Vyhlášený živý betlém se bude konat zítra v Měříně, a to hned ve dvou časech - dopolední představení začíná v deset hodin, to večerní  ve 20.30. Připravena jsou živá zvířata,  dárek pro každého a svařák zdarma.

Zítra bude jistě krásným zážitkem pro všechny troubení z věže kostela sv. Prokopa ve Žďáru nad Sázavou, začíná se v 17 hodin.

Na mši lze ve Žďáru zajít do dvou kostelů - v bazilice Nanebevzetí Panny Marie je začátek ve 21 hodin, v kostele sv. Prokopa ve dvou časech, a to v 16 hodin a o půlnoci.

Pelhřimovsko:

Dnes od 18 hodin si můžete na náměstí Čsl. armády v Kamenici nad Lipou převzít Betlémské světlo, u toho si zazpívat koledy a vypít horký čaj.

Slavnostní chvíle si mohou prodloužit také lidé v Pelhřimově, a to štědrovečerní mší ve dvou kostelech. Prvním je kostel Nanebevzetí Panny Marie, kde je začátek bohoslužby ve 22 hodin. Druhým místem je kostel sv. Bartoloměje, zde jsou hned dva časy - v 16 hodin a o půlnoci.

Foto www.commons.wikimedia.org

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.