Počasí dnes15 °C, zítra18 °C
Pátek 29. března 2024  |  Svátek má Taťána
Bez reklam

Provozovatelé sjezdovek na Vysočině jsou vybaveni více než osmdesáti sněhovými děly

U sjezdovek na Vysočině přibývají sněhová děla a zimní sezonu si díky nim už může vylepšit větší část provozovatelů lyžařských vleků a lanovek. Podle zjištění ČTK je u 16 svahů připraveno v součtu přes osmdesát sněhových děl a tyčí a dalšími dvaceti děly disponuje hostitel významných lyžařských a biatlonových závodů, novoměstský sportovní klub.

Problémy s vodou by kvůli letošnímu suchu mohly přibrzdit výkon zasněžovací techniky u těch sjezdovek, které nemají napojení na větší toky nebo rybníky. Úřady v Jihlavě a v Novém Městě na Moravě zatím čerpání vody u sjezdovek neomezily. Jihlavský vodoprávní úřad má zdroje vody pro výrobu umělého sněhu na sjezdovky podchyceny. „Nicméně v souvislosti s malým množstvím srážek v tomto roce úřad nemusel přijímat žádná opatření, která by například nějak omezovala odběr vody z těchto zdrojů,“ uvedl mluvčí radnice Radek Tulis.

Novoměstský sportovní klub se stará o zasněžování sportovních běžeckých tratí. Pro tento účel má dvacet sněhových děl a čtyři sněhové tyče. Lenka Jamborová z novoměstského odboru životního prostředí uvedla, že klub má povoleno čerpání vody z rybníků, ale z toků ji neodebírá. „Prozatím jsme nezaznamenali od správce dotčených rybníků, že by u nich byly nějaké problémy,“ řekla.

Sněhová děla se na Vysočině objevila nejdřív na Žďársku, první málo výkonné typy tam zkoušeli v 80. letech. „To byla jen vrtule, na kterou se stříkala voda,“ popsal správce novoměstské sjezdovky Karel Klapač. Soudobá děla používají nejdéle v Novém Městě na Moravě, kde slouží asi čtvrt století. U tamní sjezdovky Harusův kopec jich je teď připraveno devět, voda se k nim přivádí z rybníku. „Tam by neměl nastat problém,“ míní Klapač.

Nové dělo za 800 tisíc 

Sjezdovek vybavených děly na Vysočině přibývá; na svazích bez umělého sněhu se vleky poslední dvě zimy ani nerozjely, protože skoro nesněžilo. Podle dostupných údajů už má v kraji zařízení na umělé zasněžování šestnáct z celkových devětadvaceti skiareálů. První dvě děla má od minulé zimy sjezdovka u Křešína na Pelhřimovsku. Techniku na umělé zasněžování má rovněž sjezdovka v Chotěboři, ale podle provozovatele jde o zastaralý systém, který se dá použít jen k úpravě přírodně zasněženého svahu. Nové dělo by prý stálo kolem 800 tisíc korun.

Mezi technicky nejlépe vybavená zimní střediska v kraji se s Novým Městem řadí Šacberk u Jihlavy a Luka nad Jihlavou. Na Šacberku je na novou lyžařskou sezonu připraveno deset děl, přítok vody tam ale sucho poznamenalo. „Pro provoz nám to asi bude stačit, ale doufáme, že se ty podmínky ještě zlepší,“ doufá Pavel Havlíček ze sjezdovky. Na sjezdovce v Lukách nad Jihlavou mohou použít osm děl a dvě tyče. Dostatečné zásoby vody pro zasněžovací systém podle správkyně Magdy Vaňkové zajišťuje retenční rybník pod sjezdovkou.

Víc dešťů by do zimy potřeboval lyžařský klub ve Velkém Meziříčí. U sjezdovky na Fajtově kopci před dvěma lety postavil akumulační nádrž. Vejde se do ní asi 7 tisíc metrů krychlových vody, asi třetina množství potřebného na zimu. Jiří Pálka z klubu uvedl, že nádrž vždycky postupně dotékala, ale letos se přítok ještě neobnovil. Skiareál disponuje pěti sněhovými děly.

Foto: www.holidayinfo.cz

Zdroj ČTK

Štítky sjezdovka, sněžné dělo, Kraj Vysočina, zima, Nové Město na Moravě, Jihlava, Luka nad Jihlavou, Šacberk

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Provozovatelé sjezdovek na Vysočině jsou vybaveni více než osmdesáti sněhovými děly | Z kraje | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.