Letošní rok je již třetím rokem po sobě, kdy je území Kraje Vysočina postiženo suchem a nedostatkem vody. Zima byla poměrně dlouhá a srážkově bohatší než jsme bývali zvyklí, zdaleka ne všechny srážky se však vsákly do půdy, podstatná část se jich odpařila, a nedoplnil se tak vláhový deficit z předchozích let.
V letech 2015 a 2016 spadlo v našem kraji každoročně zhruba o sto milimetrů méně srážek, než je dlouhodobý průměr. Zároveň byly vyšší průměrné teploty a větší výpar z vodní hladiny i půdy. Vývoj srážek v letošním roce nepříznivou hydrologickou situaci zatím spíše prohlubuje.
Jen měsíce březen a duben byly srážkově nadprůměrné, ostatní měsíce byly naopak výrazně pod srážkovým normálem.
Na Vysočině je suchem nejvíce postižena jižní část, zejména Třebíčsko a severní část okresu Havlíčkův Brod. V celém kraji většina vodních toků aktuálně dosahuje podnormálního stavu vody, některé dokonce klesly pod hranici sucha. Na významných vodních tocích situaci zlepšují přehrady (například vodní nádrže Dalešice, Mostiště a Vír), které mohou vypouštět více povrchové vody, než do nich přitéká, a významně tak nadlepšovat průtoky.
Na menších tocích je však místy situace velice nepříznivá. Nižší vydatnost vykazují mělké lokální vodní zdroje povrchové vody. „Prudké přívalové srážky není vyschlá půda schopná vstřebat a situaci na vodních tocích zlepší jen na pár dní, dokud voda zase neodteče. Pomohl by dlouhodobější mírný déšť, který je půda schopná absorbovat, a zásoby podzemní vody se tak mohou doplnit,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí Martin Hyský.
Možnosti kraje i krajského úřadu k řešení této problematiky sucha a nedostatku vody jsou velmi omezené. Přesto již počátkem loňského roku inicioval hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek zřízení pracovní skupiny k řešení dopadů dlouhodobého sucha jako svého poradního orgánu. Výstupem činnosti pracovní skupiny jsou zatím dva materiály, a to Doporučení pro obce a obecní úřady Kraje Vysočina k možnému postupu v případě nedostatku vody a Návrh krátkodobých, střednědobých a dlouhodobých opatření, která by měla napomoci snížení dopadů sucha a nedostatku vody na území kraje. Tyto dokumenty, včetně dalších informací k problematice sucha jsou zveřejněny na webových stránkách kraje v dokumentech odboru životního prostředí a zemědělství.
„Vzhledem k současné nepříznivé hydrologické situaci žádáme občany, aby s vodou hospodařili co nejšetrněji, nenapouštěli bazény, nemyli automobily a omezili i zalévání svých zahrad a trávníků. O hospodárné nakládání s vodami žádáme samozřejmě i osoby právnické a podnikatele,“ řekl Martin Hyský.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.