Na Vysočině roste obliba příměstských táborů pro děti. Některé letošní termíny obsadili zájemci jen několik hodin po zveřejnění. Nejatraktivnější jsou tábory pro mladší školní děti, vyplývá z vyjádření organizátorů táborů. Podle Jana Burdy, předsedy Rady dětí a mládeže Kraje Vysočina, jsou příměstské tábory, při nich děti nocují doma, alternativou k hlídání, které dřív zajišťovali prarodiče.
„Je to trend, který je určitě pro rodiče i děti pohodlnější. Jednak je to samozřejmě levnější, protože se neplatí ubytování, jednak je to řešení pro děti, které nechtějí čas trávit mimo domov," řekl Jan Burda k příměstským táborům. Neznamená to ale podle něj, že by ubývalo zájemců o pobytové tábory. „Prostě se tím (příměstským táborem) jen řeší hlídání. Před 20 lety to bylo tak, že dítě šlo na prázdniny k babičce a bylo vyřešeno. Teď to takhle nefunguje, protože babičky malých dětí jsou dneska ještě v práci," dodal Burda.
Rada dětí a mládeže Kraje Vysočina dává organizátorům možnost prezentovat se na jejím webu. I když podle Burdy nenabízí kompletní seznam táborů v kraji, je jeho nabídka bohatá. Zatím uvádí 155 letních táborů, které se uskuteční na 42 místech na Vysočině a na šesti mimo kraj. Nejdražší jsou jezdecké tábory, které stojí za týden i 10 tisíc korun. Většina pobytových táborů je ale levnějších.
Žďárské středisko volného času Active bude letos pořádat tři pobytové tábory a 13 příměstských, které jsou už téměř zaplněné. Zájem je podle ředitele střediska Jana Ptáčka i o týdenní pobytové tábory, které stojí 4900 korun. Pětidenní příměstský tábor ve Žďáru nad Sázavou vyjde na 2000 korun.
Před 20 lety to bylo tak, že dítě šlo na prázdniny k babičce a bylo vyřešeno. Teď to takhle nefunguje, protože babičky malých dětí jsou dneska ještě v práci.
Pro pořadatele pobytových táborů, tedy zotavovacích a jiných podobných akcí, platí povinnost ohlásit ho příslušené hygienické stanici jeden měsíc před zahájením. „K polovině května nahlásili pořadatelé Krajské hygienické stanici Kraje Vysočina 26 letních táborů, které budou mít 40 běhů a budou určené přibližně pro 2700 dětí," sdělila ČTK mluvčí Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina Jana Böhmová.
Loni bylo podle ní v kraji nahlášeno 313 táborů a bylo na nich 27 733 dětí. Jako každý rok tábory i loni hygienici pravidelně kontrolovali. Kontrol bylo 134. Mezi nejčastěji zjištěné nedostatky patřilo nezajištění podmínek osobní hygieny dětí, pochybení v zásobování pitnou vodou a ve stravování dětí, závady v ubytování nebo ve zdravotní dokumentaci. Pokuty uložili hygienici jen dvě.
Pátek, 21. února 2025, 20:04
Oblíbené příměstské tábory v jihlavské zoologické zahradě nabízí celkem sto osmdesát míst, obvykle je ale vyprodáno zhruba za minutu. Loni trvalo minutu a dvanáct vteřin, než rodiče celou kapacitu vyčerpali.
„Loňská sezona se dá vyhodnotit jako klidná. Většina provozovatelů na Vysočině pořádá tábory opakovaně a s velkou zkušeností, proto je minimum zjišťovaných nedostatků. Určitě se z dlouhodobého hlediska vyplácí poskytovat provozovatelům dobré metodické vedení a edukaci. Novým provozovatelům doporučujeme se s námi před pořádáním tábora poradit, aby nedocházelo ke zbytečným pochybením či ohrožení zdraví mladých táborníků," uvedla vedoucí oddělení hygieny dětí a mladistvých krajské hygienické stanice Kamila Hodačová.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám