Kraj Vysočina vyzývá lesníky, aby těžbu v okolí hnízd orlů mořských a jiných chráněných druhů ptáků citlivých na rušení neprováděli zejména v prvních měsících jejich hnízdění. Časná doba hnízdění orlů se často setkává s obdobím těžebních prací. Krajský úřad požádal hospodáře o to, aby v širším okolí hnízd těžili od konce června do začátku ledna.
Orel mořský je kriticky ohrožený druh, vloni zaznamenali ornitologové na Vysočině 32 hnízdišť. „Ve spolupráci s Lesy ČR a pobočkou České společnosti ornitologické dochází k mapování konkrétních hnízd, v jejichž okolí je po dohodě s vlastníkem lesa dodržován po dobu hnízdění klidový režim,“ uvedl Pavel Řehoř (ANO), krajský radní pro zemědělství a životní prostředí. Vloni odborníci na Vysočině zaznamenali 137 obsazených hnízdišť zvláště chráněných ptáků.
Středa, 10. ledna 2024, 13:10
Orel mořský, jehož někdo minulý týden přiotrávil na Vysočině, přežil a v pondělí ho ochránci vypustili do přírody. Život mu zachránila rychlá pomoc v záchranné stanici Lipec na Pardubicku. Na sociální síti X to sdělila Česká společnost ornitologická...
Dohledávání hnízdišť je podle hejtmanství důležité i kvůli doznívající kůrovcové kalamitě v lesích. Doporučení k ochraně hnízd vybraných druhů ptáků obsahuje termíny a vzdálenosti od hnízd pro jednotlivé ptačí druhy, které je potřeba respektovat. Kraj toto doporučení minulý měsíc rozesílal lesníkům s prosbou o spolupráci a s poděkováním za dosavadní pomoc.
Kraj Vysočina už skoro deset let pomáhá chránit hnízdiště kriticky ohrožených orlů mořských, čápů černých a výrů velkých. Později se seznam sledovaných vzácných druhů rozšířil o jestřáby lesní, včelojedy lesní, ostříže lesní, kulíšky nejmenší, sýce rousné, holuby doupňáky a luňáka červeného.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.