Rabínský dům v Pacově, synagoga v Habrech, zemědělská usedlost u Šlapanova, lovecký pavilon Vápenice v Březníku a dřevěná budova školní tělocvičny ve Stonařově, postavená původně pro Hitlerjugend, jsou novými památkami v Kraji Vysočina. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí telčského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Ilona Ampapová. Nemovitých kulturních památek jsou na Vysočině téměř tři tisíce. Nové byly vyhlášené v závěru loňského roku.
Pacovský rabínský dům je z konce 18. století. Byla v něm škola, kterou navštěvovalo až 50 žáků, i byt rabína. Rodina posledního pacovského rabína Natana Guttmanna obývala dům do roku 1942. Nyní ho k občasným výstavám využívá spolek Tikkun Pacov, který usiluje o obnovu židovských památek ve městě.
„Bývalý rabínský dům má hodnoty jak urbanistické, architektonické a historické, tak symbolické. Můžeme ho chápat jako prvek doplňující soubor židovských památek připomínající dějiny židovské menšiny v Pacově a životy občanů spojených s tragédií holokaustu, ale i jako svébytný památkově hodnotný objekt," uvedl ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči Libor Karásek.
Synagoga v Habrech je pravděpodobně z roku 1822. Před druhou světovou válkou přenechala haberská židovská obec synagogu evangelické církvi a od roku 1968 v ní bylo kino. Loni ji do svého vlastnictví získal spolek Habry. Chce ze synagogy kulturní centrum, které by mohlo připomínat i rodáka z Habrů, zakladatele Lidových novin Adolfa Stránského (1855 až 1931). ČTK to už dřív za spolek řekla Alena Jindrová.
Usedlost u Šlapanova je podle Karáska hodnotná urbanisticky i kulturně. S dochovanou výzdobou a nápisy dokládá historii německého jazykového ostrova.
S německým jazykovým ostrovem v centru Vysočiny je spojený i dřevěný objekt ve Stonařově. Byl postaven za druhé světové války jako ubikace Hitlerjugend Landdienst, tedy pro německé chlapce, kteří v nacistické mládežnické organizaci měli pomáhat při zemědělských pracích. Po úpravách v roce 1948 byl v něm vznikla tělocvična. Stát objekt prohlásil za památku, i když s tím obec, která budovu vlastní, nesouhlasila. Podle Karáska je ale zachování stavby raritou, obdobné stavby byly dřív ničeny.
Mezi novými památkami je i kamenný objekt nazývaný Vápenice. Přibližně v polovině 19. století ho dali postavit majitelé panství Náměšť nad Oslavou. Byl součástí rozlehlé honitby loveckého zámečku na Vlčím Kopci vystavěného pravděpodobně podle návrhu architekta Josefa Kornhäusela v roce 1830. „Lovecký pavilon Vápenice je architektonicky hodnotným prvkem širší kulturní krajiny s významnou vazbou na další kulturní památky náměšťského panství postavené rodem Haugwitzů. Zajímavý a kvalitně provedený příklad nezvyklé oborní stavby odpovídá představám o romantické krajinotvorbě té doby," dodal Karásek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.