Menší obec Čáslavice na Třebíčsku, která má zhruba 500 obyvatel, má mezi svými slavnými rodáky marxistického estetika, literárního teoretika a kritika Bedřicha Václavka. A právě dnes si připomínáme výročí jeho narození.
Bedřich Václavek se narodil 10. ledna 1897 právě v Čáslavicích do chudé rodiny. V roce 1915 maturoval na třebíčském gymnáziu, poté studoval germanistiku a bohemistiku na Filozofické fakultě Karlovy Univerzity v Praze. Jeho učiteli zde byly přední osobnosti české literární vědy a folkloristiky: Zdeněk Nejedlý, Otokar Fischer, Čeněk Zíbrt a další. Studoval i ve Vídni a v roce 1922 se na dva roky přesunul za studiem do Berlína. Doktorem filozofie byl promován na Karlově univerzitě 3. března 1923.
Po promoci a návratu z Berlína působil krátce v Brně jako středoškolský profesor a potom delší dobu jako knihovník Zemské a univerzitní knihovny v Brně a Studijní knihovny v Olomouci.
Tento rodák z Čáslavic byl zřejmě nejvýznamnějším představitelem levice v literární vědě. Ve dvacátých letech byl členem avantgardy sdružené v Devětsilu. Ve 30. letech působil v Levé frontě. Za okupace se zapojil do protifašistického odboje, v dubnu 1940 unikl gestapu do Prahy a do konce dubna 1942 žil v ilegalitě. Přesto ho ale gestapo vypátralo, zatklo a skončil v koncentračním táboře v Osvětimi. 5. března 1943 byl usmrcen, pravděpodobně injekcí.
První Václavkovou knihou je soubor statí o jeho současnících Od umění k tvorbě (1928). Další byla historická monografie Poezie v rozpacích (1930). Třetí nejdůležitější knihou byla Česká literatura 20. století (1935). Jeho dílu projevila úctu Filozofická fakulta MU v Brně, která ho posmrtně jmenovala docentem pro obor novější české literatury.
Bedřich Václavek, od jehož narození dnes uplynulo 128 let, působil i jako jako marxistický estetik, věnoval se také folkloristice a lidové slovesnosti.
Po Václavkovi je pojmenováno několik ulic, a to v Třebíči, Frýdku – Místku, Ostravě, Slaném a Šumperku. Jeho jméno nese i jedna z kolejí Univerzity Palackého v Olomouci. Ve své rodné obci má také svou bustu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.