Už šestnáctý ročník si na své konto na jaře připíše osvětová akce Čistá Vysočina. Ta je každoročně spojená se Dnem Země, který připadá na 22. dubna. Jarní úklid odpadků se na Vysočině týká především okolí silnic a veřejných prostranství v obcích a městech.
Od 1. ledna 2025 se mohou skupiny i jednotlivci registrovat a rezervovat si úseky, které následně v dubnu pomohou uklidit.
Dobrovolníci vyrazí do terénu v termínu od 7. do 20. dubna 2025. Registrace úseků, které dobrovolníci uklidí, už běží a potrvá do konce února v aplikaci akce Čistá Vysočina. „Účastník nebo zástupce organizované skupiny si tam může sám vybrat lokalitu, kterou chce zbavit nepořádku. Sebrané odpadky na takto nahlášených úsecích silnic II. a III. třídy mimo obce zdarma odveze a jejich likvidaci zajistí spolupracující Krajská správa a údržba silnic Vysočiny (KSÚSV), ze silnic I. třídy potom Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD ČR). U ostatních úseků si musí odvoz a uložení zajistit sbírající po domluvě s vlastníkem pozemku, což bývá nejčastěji obec,“ vysvětlil radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí Pavel Řehoř. Zanesením informace o úklidu konkrétního úseku komunikace do mapy dostává veřejnost přehled o už zabraných místech, a organizace akce je tak přehlednější.
To, jakou lokalitu si dobrovolníci vyberou, záleží čistě na nich. Okolí silnic, především těch extrémně frekventovaných, které si veřejnost nevybere, bude uklizeno v průběhu roku pracovníky Krajské správy a údržby silnic Vysočiny (KSÚSV), což je obvyklá praxe. „Úklid kolem krajských silnic ročně přijde na více než jeden milion korun. Díky akci Čistá Vysočina se uklidí kolem silnic rychleji a my přispějeme tím, že odpad svezeme a předpisově zlikvidujeme. Velice si dobrovolnictví v rámci Čisté Vysočiny vážíme,“ uvedl ředitel Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Radovan Necid.
I když si pro úklid lidé vyberou méně frekventovanou silnici, stále je kladen velký důraz na zajištění bezpečnosti všech účastníků při pohybu kolem komunikací během sběru. „Proto je důležité, aby všichni účastníci měli reflexní vesty. Vhodné je využití vest, které jsou řidiči povinni vozit v autech. Pro menší děti a školy je vhodnější využít ke sběru odpadků úseky komunikací uvnitř obcí a veřejná prostranství v blízkosti škol," dodala mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.
Registrovaní účastníci obdrží zdarma pytle na odpadky (průhledné na plasty a černé na ostatní komunální odpad) a vesty. „Odpadky se třídí a nechávají se v zavázaných pytlích vedle komunikací. Svoz sebraného odpadu u silnic II. a III. třídy mimo obec v úsecích, které budou dobrovolníky nahlášeny, zajistí zdarma Krajská správa a údržba silnic Vysočiny, ze silnic I. třídy potom ŘSD ČR. V případě úklidu přímo v obcích a městech budou poskytnuty pouze pytle a účastníci si musí zajistit odvoz odpadků s firmou, která v místě provádí svoz odpadu. Sběr a svoz odpadu z ostatních ploch je nutné konzultovat s jejich vlastníkem," doplnila na závěr mluvčí Svatošová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.