Spadlé stromy odpoledne dnes zastavily provoz na železnici mezi Kostelcem u Jihlavy a Třeští na Jihlavsku a mezi Obrataní na Pelhřimovsku a jihočeským Chýnovem. Uvedly to na svém webu České dráhy. Hasiči na Vysočině měli od rána kvůli počasí desítky výjezdů, hlavně kvůli popadaným stromům.
Na některých řekách už dnes byly první i druhé stupně povodňové aktivity, zatím hlavně kvůli zvýšeným odtokům z přehrad. Kvůli intenzivnímu dešti budou zřejmě hladiny menších toků i řek dál stoupat. Hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO) dnes upozornil na to, že kvůli dešti by mohla být v kraji nejtěžší situace v povodí Sázavy.
Provoz na železnici mezi Kostelcem u Jihlavy a Třeští se zastavil po 15:00, odřeknuty tam byly čtyři vlaky, uvedly dráhy. Kvůli přerušení vlakového provozu Obrataň - Chýnov před 17:00 dráhy nasadily náhradní autobusy mezi Obrataní a Táborem. Vlaky by na této trati měly začít opět jezdit před 19:00.
Povodňová komise v Havlíčkově Brodě zvažuje kvůli řece Sázavě aktivovat povodňový plán pro stoletou vodu, prověřit nechala případná evakuační místa ve školních tělocvičnách. Novináře o tom informovala mluvčí města.
Radnice v Ledči nad Sázavou sdělila obyvatelům na webu, že v nejbližších dnech hrozí povodeň třetího stupně, při níž mohou být zaplavené nemovitosti. Průtok v řece Sázavě může být dvakrát vyšší než při povodni v roce 2006, uvedlo město s odkazem na informace od povodňové komise.
Hasiči vybírají ve spolupráci s povodňovými komisemi Žďáru nad Sázavou, Havlíčkova Brodu a Světlé nad Sázavou místa, která by mohla být nejvíc ohrožená velkou vodou. „Budeme tam deponovat protipovodňové zábrany mobilní, vaky, které budeme napouštět vodou," řekl novinářům ředitel krajského hasičského sboru Jiří Němec.
Hasiči zasahovali od dnešních 07:00 do 16:00 kvůli počasí na čtyřech desítkách míst, nejčastěji vyjížděli na Žďársku. Uvedla to jejich mluvčí v kraji Petra Musilová. Na webu hasičů od té doby přibyly další tři desítky výjezdů, část z nich se týkala stavby dalších protipovodńových zábran, dovozu a pytlování písku na ochranné stěny.
Situace v Kraji Vysočině by se dala označit jako vážná. Tak zněla úvodní slova hejtmana Vysočiny Vítězslava Schreka (ODS) na dnešní tiskové konferenci svolané po zasedání krajské povodňové komise. Nejjhorší situace se očekává na řece Sázavě. Standardní průtok na této řece je kolem čtyř kubíků za sekundu, v odpoledních hodinách protékalo zhruba 11 kubíků a v neděli, kdy se čeká kulminace, jsou odhady kolem 230 kubíků za sekundu.
Hejtman Vítězslav Schrek uvedl, že jde o číslo, které ohrožuje celé povodí. „Učinili jsme všechny potřebné kroky. Kontaktoval jsem všechny dotčené starosty. Společně s panem ředitelem Němcem jsme je požádali, aby prověřili kapacity, které by bylo v případně potřeby možno využít pro evakuaci obyvatel. Budeme případně hledat nějaké další prostory, kdyby bylo potřeba číást obyvatel evakuovat," sdělil hejtman Vysočiny.
S intenzivními srážkami musíme počítat prakticky na celém území ČR až do neděle, možná i déle. „Půda na Vysočině bude zřejmě zcela nasycena už během dnešního večera. Všechno bude odtékat buď do terénu, nebo do kanalizací do vodních toků. Proto se vypouštějí významné nádrže, zejména vodárenské - Vír, Mostiště, Nová Říše a tak dále," popsal Jaroslav Mikyna, vedoucí krajského oddělení vodního hospodářství. Nádrže se stále odpouští. „Průtoky vody by během zítřka měly narůst tak, že během nějaké doby se nádrže znovu zaplní," poznamenal Mikyna.
Třetí stupeň povodňové aktivity by podle Mikyny měl nastat na významných vodních tocích během zítřka, drobné vodní toky sledovány nejsou. „Takže na řekách typu Sázavy, Jihlavy, Svratky, Oslavy a podobně. Samozřejmě ne ve stejnou dobu, protože každá řeka se chová jinak a má jiné povodí," vysvětluje Mikyna. Stejně jako hejtman Schrek podotknul, že situace není dobrá. „Kraj je v kontaktu s povodňovými komisemi v obcích s rozšířenou působností," popsal Jaroslav Mikyna.
Schrek apeloval na obyvatele v kraji, aby podrobně sledovali situaci. Lidé by měli realisticky vyhodnotit, v jaké blízkosti vodního toku žijí. „Situace může být velmi vážná a může být až kritická. A přestože není plošná, tak zkrátka ani největší experti nedokážou odhadnout, jak se voda bude chovat. Ale to množství vody, které ještě v dalších dvou dnech spadne, je extrémní. A ta voda někam odteče," apeluje hejtman a dodal, že v permanenci jsou také krajští policisté.
Jak informoval mluvčí jihlavské radnice Radovan Daněk, pracovníci odboru technických služeb zkontrolovali městské rybníky a na hlavních plochách upustili vodu, aby snížili hladiny. „Kontrolovat jejich stav budou průběžně až do neděle. V pohotovosti jsou také pracovníci Služeb města Jihlavy, aby byli v případě potřeby schopni okamžitě připravit větší množství pytlů s pískem," sdělil Radovan Daněk.
Pracovníci magistrátu zabezpečili městské budovy proti zatékání, snaží se zabránit také odplavení povrchů komunikací a prostranství. „Vypadá to, že voda poteče i tam, kde běžně nebývá. Podobně by si svůj majetek měl zkontrolovat a zabezpečit každý vlastník, aby minimalizoval případné škody,“ doporučil tajemník jihlavského magistrátu Evžen Zámek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.