Česká republika se 1. května 2004 stala členským státem Evropské unie (EU). Letos si tedy připomínáme dvacetileté výročí. Jak uvádí statistika Ministerstva pro místní rozvoj ČR, za posledních dvacet let podpořily evropské fondy na území Kraje Vysočina projekty různých žadatelů částkou více než 74 miliard korun. Samotný Kraj Vysočina má na kontě projekty za více než 13,5 miliardy korun.
„Nejvyšší dotace z evropských fondů, konkrétně více než 6,5 miliardy korun, šly na pomoc s modernizací krajské silniční sítě včetně výstavby nových obchvatů. Největšími realizovanými projekty krajské samosprávy byly například obchvat Velkého Beranova, obchvat Nového Veselí, Lukavce, Bohdalova, Oslavičky, Trnavy nebo Příseky,“ uvedla náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Hana Hajnová.
Evropské peníze šly třeba i do sociálních služeb. „Více než dvě miliardy pomohly sociálním službám, kde zmíním především transformaci pobytových sociálních služeb pro osoby se zdravotním znevýhodněním, kteří díky tomu přecházejí z velkých ústavů do bytů nebo domů rodinného typu v běžné zástavbě,“ doplnila výčet Hana Hajnová.
Klíčovým finančním zdrojem pak byly unijní fondy pro krajské zdravotnictví. „Za posledních dvacet let se zásadně změnila podoba krajem zřizovaných nemocnic, zvýšila se úroveň zázemí pro pracovníky i komfort pro pacienty,“ vyzdvihla Hana Hajnová s tím, že do všech nemocnic přibyly moderní diagnostické přístroje.
Podpory se dočkalia také krajská záchranná služba. Ta má díky evropským penězům k dispozici jedno z nejmodernějších výcvikových středisek v České republice, inovované přístrojové vybavení i vozový park.
EU na Vysočině podpořila také krajskou kulturu, památkovou péči a cestovní ruch. „Kraj Vysočina s jejich pomocí uskutečnil například generální rekonstrukci zámku v Třebíči nebo hradu Roštejn, revitalizuje Hrad Kámen a aktuálně připravuje výstavbu edukačního centra pro Muzeum Vysočiny Jihlava. Krajská destinační agentura Vysočina Tourism pak čerpala evropskou podporu na zvýšení návštěvnosti regionu, společně s partnery v Rakousku realizovala projekt Památky žijí nebo připomněla česko-rakouskou sklářskou tradici," doplnila mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.
Také oblast školství za dvacet let zaznamenala velký posun. Do sektoru školství přinesly evropské fondy možnost dovybavení všech stupňů škol v souladu s nejnovějšími standardy. Podpořily také zvyšování odbornosti učitelů a kompetencí žáků, včetně rozšíření možností studovat v zahraničí.
Finanční podpora šla také do životního prostředí. V oblasti ochrany životního prostředí Kraj Vysočina spolufinancuje projekty revitalizace parků, buduje novou návštěvnickou infrastrukturu v chráněných přírodních oblastech a obnovuje malé vodní nádrže. „Nezapomínáme ani na své občany, kterým jsme významně pomohli s výměnou starých kotlů na tuhá paliva,“ připomněla Hana Hajnová s tím, že od roku 2016 kraj v šesti vlnách takzvaných kotlíkových dotací schválil téměř 9,5 tisíce žádostí za 1,046 miliardy korun.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.