Myslivcům v Kraji Vysočina přibyla v tomto období práce. Často je můžeme vidět zakládat do krmelců seno, jetelinu nebo například letninu. Ladovská zima, kterou právě zažíváme, je totiž pro zvěř velice náročným obdobím.
„Tuhé mrazy, díky kterým do hloubky promrzla země a sněhová pokrývka, která ji zakryla, výrazně ztěžují život zvěři. Ta je v tomto období do značné míry závislá na přikrmování, které se v době nouze stává důležitou činností myslivců,“ komentoval aktuální situaci radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí Martin Hyský.
Že má zvěř v tomto období o objemové krmivo veliký zájem, není pochyb. Množství krmiva, které zvěř beze zbytku využije, je obdivuhodné.
I přes veškerou péči však dochází k úhynu zvěře a důvodů může být hned několik. Mezi hlavní patří bohužel i tlak turistů, kteří se ve volné krajině pohybují. Zvěř je návštěvníky přírody přeháněná z místa na místo, což ji stresuje a navíc musí vydávat hodně energie. Stává se, že například vlivem volně pobíhajících psů si může přivodit zápal plic a uhynout. V důsledku toho pak myslivci nacházejí kusy uhynulé hmotnostně silné zvěře, které by jinak zimu bez problémů přečkaly.
V loňském roce bylo v Kraji Vysočina sčítáním zjištěno 28 294 srnčí zvěře, 3 207 prasat divokých, 23 961 zajíců polních a 12 361 kachen divokých.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.