Záchranáři na Vysočině zasahovali v loňském roce u více než 45 tisíc případů, to je přibližně o 600 víc než v roce 2015. Nejvíc pomáhali pacientům s interními potížemi, druhý největší počet zásahů se týkal úrazů. Pomoc poskytli mimo jiné několika účastníkům orientačního běhu, které pobodal roj sršňů. ČTK to řekla ředitelka Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Vladislava Filová.
Záchranáři také loni v červenci zasahovali na dětském táboře v Hodicích na Jihlavsku, kde 25 dětí ve věku pět až deset let postihlo horečnaté průjmové onemocnění. Děti bylo nutné předat na infekční a dětská oddělení několika nemocnic v kraji. Tři děti skončily na jednotce intenzivní péče. „Průběh zásahu trval asi dvě hodiny od převzetí výzvy do předání posledního z dětí do nemocnice. Na místě zasahovalo pět výjezdových skupin,“ uvedla Filová.
ČTĚTE TAKÉ: Salmonelóza na táboře u Hodic mohla vzniknout i z vody ze studny
V září bylo osm účastníků orientačního běhu pobodáno rojem sršňů. Sedm z nich bylo ošetřeno na místě, jeden ze sportovců skončil s těžkou alergickou reakcí ve Fakultní nemocnici Brno.
Záchranáři zasahují často také u pacientů z náhlými mozkovými a srdečními problémy. Jejich počet meziročně narůstá, stejně jako počet lidí s psychiatrickými potížemi. Loni záchranná služba poprvé v průběhu roku registrovala pokles počtu výjezdů, který přetrvával až do nástupu vánočního období. „Ještě na konci listopadu jsme měli meziroční pokles o 600 výjezdů. Prosinec však klesající trend změnil a nakonec jsme opět zaznamenali zvýšení počtu výjezdů zhruba o 600,“ uvedla Filová.
Náklady na provoz záchranné služby byly pro rok 2016 plánovány na 330 milionů korun. Přesné údaje zatím nejsou k dispozici, ale podle Filové je možné odhadnout, že plán nebude překročen a hospodaření bude vyrovnané. V roce 2015 byly provozní náklady 307 milionů korun. Záchranná služba má na Vysočině 21 výjezdových základen a 28 pozemních výjezdových skupin. Letecká služba se využívá hlavně tehdy, když se předpokládá transport pacientů na specializovaná zdravotnická pracoviště mimo kraj.
Koncem minulého roku se záchranáři v kraji připravovali na změnu provozovatele letecké služby. Od 1. ledna provozuje leteckou záchrannou službu na Vysočině rakouská společnost Helikopter Air Transport s vrtulníkem EC 135.
ČTĚTE TAKÉ: Nový záchranářský vrtulník na Vysočině zahájil 1. ledna službu. K zásahu letěl už třikrát
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.