Pokud vás zajímá mravenčí svět, pak je pro vás dnešní tip na výlet ideální. V lesích u Dobré Vody na Žďársku se nachází naučná stezka Šebeň. Měří tři kilometry a nachází se na ní nejvíce mravenišť v rámci celé ČR. Její stav však negativně poškodila kůrovcová kalamita.
Dvanáct informačních panelů zodpoví na otázky typu: Čím se mravenci živí? Jak se rozmnožují? Za jak dlouho jsou mravenci schopni postavit své obydlí? Kolik obyvatel má jedno mraveniště?
Zdejší výskyt lesních mravenců patří k největším ve střední Evropě. Lesní porosty kolem této načuné stezky jsou však postiženy kůrovcovou kalamitou, která mravencům výrazně změnila životní podmínky. Stezka prochází lesem, kde probíhá těžba a transport dřeva, cesty tak mohou být rozježděné a rozbahněné. Některé informační panely tak mohou být hůře dostupné, s čímž návštěvníci po kůrovcové kalamitě musí počítat.
Než na lesy zaútočil kůrovec, tak se na této mravenčí stezce nacházelo více než 1200 mravenišť. Jde o největší soustředěný výskyt lesního mravence druhu Mravenec pospolitý (Formica polyctena) v ČR.
Naučná stezka Šebeň začíná u obce Jívoví u Křižanova 600 metrů po staré silnici směrem na Radenice. Hůře dostupná jsou stanoviště s označením 6 a 9, ta se nachází mimo uvedenou trasu. Začátek a konec stezky spojuje lesní silnička dlouhá 1,5 kilometru, po které se dostanete zpět k místu, odkud jste vyšli.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.