Počasí dnes-3 °C, zítra-2 °C
Úterý 7. února 2023  |  Svátek má Veronika

Města na Vysočině už instalují vánoční výzdobu. Omezovat ji budou jen výjimečně

Některá města na Vysočině už začala s instalací vánoční výzdoby. Dekorativní osvětlení chtějí někde kvůli drahé energii omezovat. Třebíč naopak počítá s rozsáhlou výzdobou, chce využít toho, že má do konce roku zajištěné stejné ceny energie jako před rokem. Jinde budou zdobit méně ulic, nebo budou osvětlení v určitých hodinách vypínat.

Začátkem týdne začaly vánoční výzdobu instalovat Technické služby města Pelhřimova. Podle ředitelky Evy Hamrlové bude výzdoba stejná jako loni, oživí ji dva nové 3D světelné prvky v hodnotě asi 100 tisíc korun. Město už má podle ní zajištěný i vánoční strom, který se rozsvítí o první adventní neděli. „Je to smrk pichlavý a daruje ho jedna místní firma," řekla Eva Hamrlová.

Se stejnou výzdobou jako v minulých letech počítá i Havlíčkův Brod. „Ale zvažujeme to, že bychom v nočních hodinách svícení omezili, prostě by nesvítila celou noc, v určité hodiny by zhasínala," řekla mluvčí radnice Alena Doležalová. Šetřit chce podle ní město i tím, že vánoční strom v centru města bude svítit jen za tmy, dřív svítil celodenně. Do nákupu nového osvětlení podle Doležalové letos město vůbec neinvestovalo, řešilo jen opravy a údržbu. Instalace začne ještě v říjnu.

Žďár nad Sázavou chce výzdobu zredukovat. Zachovaná bude výzdoba ulice podél hlavní silnice číslo 37, vánoční strom na náměstí Republiky nebo okolí kulturního domu. „Také každá čtvrť a místní části budou mít svůj nazdobený strom, jak to bývá každý rok. A to je v podstatě všechno," řekla mluvčí žďárské radnice Blanka Sobolová. V předchozích letech podle ní byla výzdoba i v mnoha dalších ulicích včetně Brněnské, Brodské, Jihlavské či Žižkově ulici.

„Co se týká úspor na svícení, tak máme zpracováno několik variant možné úspory, a to jak na veřejném osvětlení města celkově, tak i na vánoční výzdobě. Bude se k tomu muset vyjádřit nové vedení města a rozhodnout, jaké úspory si představuje. Zatím se ale počítá se stejným rozsahem jako v minulých letech," řekl k vánočnímu osvětlení mluvčí jihlavského radnice Radovan Daněk. Dílčí úsporu mají zajistit spínače u osvětlení oken radnice.

Letošní vánoční strom pro Jihlavu rostl 30 let v obci u Měřína. Je mi ctí, že byla vybrána naše jedle, říká majitelka

Na zahrádce v Černé u Měřína roste patnáctimetrová jedle bělokorá, která bude lidem v Jihlavě zpříjemňovat předvánoční čas. Na Masarykovo náměstí bude letošní vánoční strom převezen 15. listopadu dopoledne.

Odhadované náklady za ozdobení vánoční stromu, a ulic Matky Boží, Komenského, Palackého a Benešova a sloupů veřejného osvětlení v horní i spodní části Masarykova náměstí, za údržbu i elektřinu jsou asi 400 tisíc korun. Cenu elektřiny má podle Daňka radnice do konce roku zafixovanou, zajištěnou má i dodávku většiny spotřeby pro příští rok, část ale za spotové ceny. „Odhadujeme, že náklady na energie meziročně stoupnou přibližně na dvojnásobek," uvedl Daněk.

Třebíč letos nakoupí nebo pronajme vánoční výzdobu asi za dva miliony korun. Omezovat její používání zatím neplánuje díky ceně elektřiny, kterou má zajištěnou do konce letošního roku. S instalací výzdoby začalo město už v druhém říjnovém týdnu.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Město Třebíč

Štítky advent, Vánoce, výzdoba, správa, energie, Vysočina, vánoční ozdoby, Kraj Vysočina, osvětlení, Třebíč, Pelhřimov, Havlíčkův Brod

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.