Vrch Křemešník na Pelhřimovsku asi netřeba dlouze představovat. Pokud se vydáme na stejně nazvanou naučnou stezku, pak nás čeká osm zastavení, která spojují zajímavá místa v okolí Křemešníku.
Zmíněná naučná stezka, která měří tři kilometry a zabere nám zhruba dvě hodiny času, umožní příjemnou a pohodlnou procházku a přiblíží zdejší přírodní prostředí. Stezka z větší části kopíruje přírodní rezervaci Křemešník, která leží asi osm kilometrů východně od Pelhřimova.
Na Křemešníku je k vidění například kostel Nejsvětější Trojice, kapli sv. Jana Křtitele, skalku s křížkem, Křížovou cestu, Větrný zámek nebo studánku s léčivou vodou.
Hlavní okruh má osm zastavení, přičemž každé z nich je opatřené lavicemi se stolem a kmenem se stříškou a textem. Výchozím místem trasy je parkoviště u horského hotelu Křemešník.
U jednotlivých zastavení se můžete dozvědět více o lesním hospodaření, lesu samotném, přírodní rezervaci, flóře a fauně, léčivých studánkách a o kulturních památkách na Křemešníku.
Předchůdce současné naučné stezky byl vybudován v roce 2001, kdy se na Křemešník umístilo osm lavic se stoly. V roce 2004 pak vznikla definitivní podoba stezky, kdy přibyly informační tabule a další dvě zastavení – u myslivny Korce a u Stříbrné studánky. Ke slavnostnímu otevření došlo v září téhož roku.
Na úpatí vrchu Křemešník vzdáleného 10 kilometrů od Pelhřimova se v minulosti dolovalo stříbro. Z jedné zasypané štoly vyvěrá pramen chladivé vody. Dle pověsti se zde ve třicetileté válce zastavil raněný voják, aby si umyl rány, a rány se mu rychle zhojily. Tato pověst dala podnět ke vzniku známého poutního místa. Zázračná voda však neteče stále, objevuje se okolo Vánoc a koncem července se ztrácí. Zdejší lidé si vypraví, že pokud teče ještě jednou na podzim, přijde válka. Podivuhodné bylo, že v letech 1938 a 1939 voda skutečně tekla. Jinak je známo, že pramen nikdy nezamrzl a tekl i při největším suchu. Podle rozborů se jedná o vodu absolutně čistou, velmi chudou na minerálie se slabou radioaktivitou a s malou příměsí stříbra.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.