Vysočina vyčíslila náklady na provoz krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) do konce dubna na 287 tisíc korun. Očekává, že ministerstvo financí začne během několika dnů krajům převádět přislíbené peníze na chod center pro uprchlíky i peníze na kompenzace za ubytování uprchlíků. Novinářům to řekl hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS a STO).
Jednání o úhradách nákladů bylo podle něho součástí posledního jednání ústředního krizového štábu. Podle mluvčí kraje Jitky Svatošové bude kraj za ubytování požadovat od státu jen za duben asi 6,6 milionu korun, což vychází z vystavených faktur ubytovatelů.
„Do této chvíle kraje nesou veškeré náklady, byť samozřejmě počítáme s příslibem ministerstva financí, že jednak uvolní část peněz na provoz KACPU a druhá část, jak stát přislíbil, že bude proplácet částky za kompenzace za ubytování, které v tuto chvíli platí všechny kraje z vlastních prostředků," řekl hejtman Vítězslav Schrek.
Pátek, 20. května 2022, 07:35
Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU), které v krajské Jihlavě sídlí v Tolstého ulici, kvůli nižšímu zájmu ukrajinských uprchlíků tento týden mění svoji provoozní dobu vyřizování agend. Nejvíce Ukrajinců sem chodí v pondělí a v úterý.
Jihlavské asistenční centrum pomoci odbavilo od svého otevření na začátku března 11 230 lidí prchajících z Ukrajiny před ruskou agresí, vyplývá to z informací na webu Kraje Vysočina. V pondělí si tam potřebné dokumenty k pobytu vyřídilo 83 lidí, v uplynulém týdnu to bylo průměrně 57 lidí denně.
Centrum je otevřené denně. Úřední formality je v něm ale možné vyřídit jen v pracovních dnech vždy od 7:00 do 17:00. O víkendech a svátcích v něm funguje služba zajišťující nouzové ubytování.
Středa, 18. května 2022, 11:06
Město Jihlava na konci března otevřelo takzvaný Ukrajinský dům, který se nachází v objektu bývalého domu dětí a mládeže (DDM) na Brněnské ulici. Dům, který nabízí dočasný azyl uprchlíkům z Ukrajiny, má kapacitu pro 30 lidí. Redakce Jihlavské Drbny...
Sjednocení doby provozu v asistenčních centrech bylo podle Schreka součástí dnešní videokonference ústředního krizového štábu, které se účastnil i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „Nakonec jsme se dohodli, že základní režim bude od 7:00 do 17:00, měl by být od pondělí do pátku s tím, že odpolední a víkendové hodiny budou zajišťovány dle individuální jednotlivých KACPU a bude tam vždy držena nějaká pohotovostní služba," řekl Schrek.
Přemisťování uprchlíků do méně vytížených regionů, což bylo také předmětem dnešního jednání, bude podle něho složité. „Můžeme je někam nasměrovat, poslat je někam k registraci, vyplatit jim někde první humanitární dávku, ale asi v tuto chvíli neexistuje, a obávám se, že ani nebude existovat, mechanismus, který by jim říkal, tady prostě musíte žít, tady musíte dát děti do školky," řekl Schrek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.