Na jaře proběhne již třináctý ročník akce s názvem Čistá Vysočina. Jde o osvětovou akci v rámci kampaně Den Země, který připadá na 22. dubna. Tradiční sběr odpadků probíhá především v okolí silnic a na veřejných prostranstvích v obcích a městech na Vysočině.
„Čistá Vysočina probíhá v celém našem kraji a každoročně se na sběru odpadků podílejí obce, neziskové organizace, školy, firmy ale i jednotlivci. Vysočina je typická svou krásnou přírodou, buďme proto společně všímaví a přispějme k udržení její výjimečnosti. Děkujeme všem, kteří se k nám připojí a pomohou ke zkrášlení prostředí, ve kterém společně žijeme,“ uvedla Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje.
Vzhledem k situaci ohledně koronavirové pandemie je nutné sledovat aktuální nařízení státních a krajských odpovědných orgánů a řídit se podle nich. Dobrovolníci budou v našem kraji uklízet v termínu od 11. do 24. dubna. Registrace nových přihlášek je již spuštěna a potrvá až do konce února na tomto odkazu. „Zde si může dobrovolník nebo zástupce organizované skupiny vybrat úsek silnice, kterou chce zbavit odpadků. Sebrané odpadky na takto nahlášených úsecích silnic I., II. a III. třídy mimo obce odveze a jejich likvidaci zajistí spolupracující Krajská správa a údržba silnic Vysočiny (KSUSV). U ostatních úseků si musí odvoz a uložení zajistit sbírající po domluvě s vlastníkem pozemku. Zanesením informace o úklidu konkrétního úseku komunikace do mapy dostává veřejnost přehled o již „zabraných“ úsecích a organizace akce je tak přehlednější. S výslednou mapou úseků pracuje i KSUSV a samotné obce, ve kterých sběr probíhá," vysvětluje Jitka Svatošová, mluvčí Kraje Vysočina.
Každoročně uklidí dobrovolníci jen od silnic Vysočiny desítky tun odpadu. „Lidé uklízí po lidech. Doufám, že letošní situace už bude lepší a také ohledně pandemie příznivější a například školy, pro které je to určitá forma osvěty a příjemný pobyt na čerstvém vzduchu, se budou moci zapojit ve větším počtu. Vážím si každého jednotlivce, který se zapojí,“ uvedl Martin Hyský, politik projektu Zdravý Kraj Vysočina a místní Agenda 21.
Důležitou skutečností také je, že úklid může probíhat kdekoli u veřejných komunikací. Zbylé extrémně frekventované úseky silnic, které si veřejnost nevybere, budou uklizeny v průběhu roku pracovníky Krajské správy a údržby silnic Vysočiny, což je obvyklá praxe. „Úklid kolem krajských silnic ročně přijde na více než milion korun. Díky aktivitě Čistá Vysočina se uklidí kolem silnic rychleji a my přispějeme tím, že odpad svezeme a předpisově zlikvidujeme. Velice si dobrovolnictví v rámci Čisté Vysočiny vážíme,“ uvedl ředitel Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Radovan Necid.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.