pondělí 21. června 2021 Alois

Hotely a kempy na Vysočině otevřou hned, jak to půjde. Většina chatek je zamluvených

Provozovatelé kempů a hotelů v rekreačních oblastech na Vysočině se chystají otevřít hned, jak jim to rozvolněním opatření proti epidemii umožní vláda. Poptávka po ubytování podle nich je, na prázdninové měsíce jsou v některých kempech chatky zamluvené z velké části nebo téměř úplně.

„Lidé se hlásí už od začátku roku, ale nevíme, kdy nás pustí. Předpokládáme, že to bude stejně jako hotely a penziony 24. května," řekla Ladislava Procházková, vedoucí úseku služeb ve žďárském Autokempinku Pilák. Ještě tento měsíc by chtěl kemp otevřít i kvůli karavanům, které tam přijíždějí na celou sezonu.

V kempu na břehu Pilské nádrže, který spravuje město, je 34 chatek. Zájem o rezervace je podle Procházkové srovnatelný s minulým a předminulým rokem. Na záležitosti kolem epidemie se podle ní lidé letos neptají, zajímá je hlavně to, jestli kemp otevře. „Jezdí k nám poměrně dost důchodců. Ti už mi hlásí, že jsou očkovaní a že se k nám těší," uvedla.

Camp Velkopařezitý u Řásné na Jihlavsku má kromě louky pro stanování 40 chat vybavených sociálním zázemím, i penzion s 28 lůžky. „Rezervace máme, připravujeme se, jenom stále nevíme, kdy budeme moci otevřít," řekl jednatel Eduard Jakwerth. Podotkl, že by termín možného začátku provozu potřeboval vědět s předstihem, aby stihl domluvit brigádníky a nakoupit zboží. Na letní sezonu má kemp chatky v podstatě obsazené.

Odpadly výlety i školní pobyty 

Tento kemp je běžně v provozu celoročně, vzhledem k nařízenému uzavření musí rezervace postupně rušit. Školní pobyty, které byly obvykle v květnu a červnu, odpadly kvůli epidemii. Prosincové krátké otevření ubytovacích zařízení podle Jakwertha kempu víc uškodilo, než pomohlo. Připravil se na vánoční a silvestrovské pobyty, které musel zase zrušit.

Kvůli druhé vlně pandemie byla ubytovací zařízení v Česku uzavřena od 22. října do 2. prosince a následně od 18. prosince. Teď mohou jejich služby využít jen lidé cestující za služebním účelem nebo lékařem. Hotely a penziony by se podle pondělního vyjádření ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) mohly otevřít od 24. května.

Lidé jsou nedočkaví 

Co nejrychleji chtějí otevřít ubytování pro turisty i oslovení hoteliéři v Telči na Jihlavsku. Město s památkami UNESCO patří mezi nejznámější výletní cíle v kraji. Hotel Antoň měl zatím zavřeno. „Chystáme se od pondělí otevřít výdejní okénko a zahrádku a potom otevřeme to, co bude možné," řekl Štěpán Antoň. Kdyby to šlo, už by podle něj návštěvníci jezdili. „Zájem je, a řekněme, i dost velká nedočkavost," uvedl. Ztráty podle něj s postupujícím jarem narůstají, protože poptávka po ubytování je v Telči sezonní. „Co nevyděláme v létě, to v zimě nemáme," řekl.

Hotel Gustav Mahler v jihlavské Křížové ulici má letos také zatím zavřeno, znovu otevřít plánuje 24. května. Udržovat v chodu a vytápět celý komplex bývalého kláštera pro pár obchodních cestujících, kteří se v této době mohli ubytovat, by se podle ředitele Vladislava Jirouška nevyplatilo.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto České hory

Štítky ČR, turistika, hotely, služby, koronavirus, Vysočina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.