Počasí dnes7 °C, zítra7 °C
Úterý 26. listopadu 2024  |  Svátek má Artur
Bez reklam

Do vod Vysočiny jsou teď vysazováni úhoři. Úlovky této tajemné ryby každoročně klesají

Moravský rybářský svaz během května a června vysadí do vybraných rybářských revírů 20-25 tisíc kusů jedinců úhoře říčního, přičemž nejvíc kusů bude vysazeno do největšího rybářského revíru v Kraji Vysočina vedeného jako Jihlava 7-8. Ten je tvořen vodní nádrží Dalešice. Zde bylo vysazeno více než deset tisíc kusů.

„Bude se jednat o odkrmené úhoří jedince o velikosti do 15 centimetrů z takzvaného monté. Úhoře vysazuje také Český rybářský svaz, například do rybářského revíru Trnava, který tvoří vodní nádrž Trnávka, a to v počtu dvou tisíc kusů. Záměrem obou rybářských svazů je zlepšení stavu populace této dravé ryby v místech jeho přirozeného výskytu,“ vysvětlil Martin Drápela z krajského odboru životního prostředí a zemědělství.

Typickým znakem úhoře říčního je protáhlé, válcovité tělo připomínající spíše hada než rybu. Na rozdíl od většiny ostatních sladkovodních ryb nemá břišní ploutve a hřbetní, ocasní a řitní ploutev splývají v jeden celistvý lem. Ve sladkých vodách je jeho zbarvení tmavé a kůže se jeví bez šupin, v období nástupu tření se však jeho barva mění na kovově stříbřitou.

Výskyt úhoře říčního v tocích a nádržích v České republice je díky jeho specifickému způsobu rozmnožování a omezené možnosti migrace do evropských toků závislý pouze na jeho umělém vysazování do rybářských revírů.

Úloha nočního dravce 

Význam úhoře je v našich vodách nepřehlédnutelný. Tento u nás původní druh byl kdysi mnohem početnější než v současnosti, ale dodnes plní svou úlohu nočního dravce a je důležité, aby si své místo v našich vodách udržel. „Úlovky úhoře na udici u nás dlouhodobě mírně klesají. Především díky intenzivnímu vysazování je ale míra poklesu výrazně nižší, než je odhadovaný pokles počtu úhořů v Evropě,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství Lukáš Vlček.

Úhoř říční je tajemná ryba s jedinečným a dosud plně neobjasněným rozmnožovacím cyklem. Během něho dospělé ryby táhnou do Sargasového moře v Atlantském oceánu. Plůdek se pak náročnou cestou vrací do míst, kde dospěli jeho rodiče. Migrace délky asi sedm tisíc kilometrů trvá až rok a půl, ale i déle.

Generační ryby v průběhu migrace a rozmnožování nepřijímají potravu a po vytření hynou. Z jiker se líhnou drobné průhledné larvy, které se za pomocí Golfského proudu dostávají po zhruba 2,5 až 3 letech k břehům Evropy a severní Afriky. V pobřežních vodách dochází k přeměně v takzvané monté, které se loví a následně distribuuje do jednotlivých států, kde se vysazuje nebo dále odchovává na rybích farmách. Jeden kilogram úhořího monté obsahuje něco přes tři tisíce jedinců, jeho cena v současnosti dosahuje více než deseti tisíc korun.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Martin Drápela

Štítky úhoř, voda, svaz rybářů, Vysočina, Dalešice, Trnávka, ryby, Kraj Vysočina, Jihlava, Český rybářský svaz, Evropa, Trnava, Lukáš Vlček, Česko, Atlantský oceán

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Do vod Vysočiny jsou teď vysazováni úhoři. Úlovky této tajemné ryby každoročně klesají | Z kraje | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.