pátek 14. května 2021 Bonifác

Dobrovolných hasičů na Vysočině ubylo kvůli administrativní změně. Nyní je jím každý dvanáctý občan v kraji

Ke konci loňského roku bylo na Vysočině 44 116 dobrovolných hasičů, o 74 méně než v roce 2019. Úbytek byl ale ovlivněný administrativní změnou, kdy desítka sborů s 270 členy přešla pod Jihomoravský kraj, jinak počet dobrovolných hasičů v kraji pravidelně stoupá. Teď je jím každý 12. občan Vysočiny.

Jejich sbory se podílejí nejen na likvidaci požárů a dalších mimořádných událostí, jsou také nezastupitelnými organizátory společenského života. „Loni se navíc zapojili do boje s pandemií koronaviru," řekl Luboš Zeman, člen výkonného výboru Krajského sdružení hasičů Kraje Vysočina a starosta okresního sdružení hasičů ČMS ve Žďáru nad Sázavou.

Pod správu okresního sdružení Brno – venkov přešly loni sbory v obcích, které se při reorganizaci krajů dostaly pod Jihomoravský kraj, ale dobrovolní hasiči ještě dlouhá léta zůstávali pod okresním sdružením hasičů ve Žďáru nad Sázavou. Na Žďársku jsou hasiči nejpočetnější z celé Vysočiny, je tam 246 sborů a v nich 12 200 členů. Ve Velkém Meziříčí na Žďársku je také nejstarší hasičský sbor na Moravě, letos si připomene 150. výročí vzniku.

V celém kraji s pěti okresy funguje 945 sborů. „Kromě sborů zaměřených na širokou spolkovou činnost evidujeme v kraji i 847 jednotek SDH obcí, ve kterých je zařazeno 9319 našich členů. Zřizovateli těchto jednotek jsou místní samosprávy, které se podílí i na jejich financování v souladu se zákonem o požární ochraně,“ řekl Zeman.

Nákup automobilů a opravy hasičáren 

Na chod jednotek požární ochrany (JPO), které podle své kategorie zajišťují výjezd k události v určeném čase, přispívá i Kraj Vysočina. Letos je na akceschopnost JPO obcí určených asi 3,6 milionu korun. Kraj společně se státem podporuje také nákup automobilů dobrovolných hasičů nebo opravy hasičských zbrojnic.

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, jako nejpočetnější občanské sdružení v republice, registruje podle Zemana 363 298 dobrovolníků a 7651 sborů.

O podporu pro svoji JPO žádá pravidelně i dvoutisícová Kamenice u Jihlavy, jde o desítky tisíc korun, za které se pořizují hlavně helmy a oblečení. Zásahová jednotka je určená k výjezdům k požárům, k technickým zásahům nebo k pomoci na dálnici D1, která je vzdálená asi 20 minut cesty. V minulosti získala obec také příspěvky na nákup hasičských dopravních automobilů nebo na opravu hasičské zbrojnice, řekla starostka Kamenice Eva Jelenová. Sbor v Kamenici byl založený před 146 lety, má asi 130 členů.

SDH jako součást krizového štábu 

„Celkem bylo doposud v našem kraji pořízeno 261 dopravních automobilů,“ řekl Zeman. Jedenáct obcí podle něho získalo peníze na opravu nebo stavbu hasičské zbrojnice.

Od prvního vyhlášení nouzového stavu spojeného s koronavirem loni v březnu byli dobrovolní hasiči na Vysočině součástí krajského krizového štábu. „Mezi první aktivity dobrovolných hasičů na Vysočině bylo šití potřebných, ale chybějících roušek. Z aktivity OSH Jihlava byl v obchodním centru Tesco zprovozněn rouškomat - samoobslužný prodejní automat na roušky, do kterého hasiči doplňovali zásoby roušek, které se šily v hasičských zbrojnicích," řekl Zeman. Dobrovolní hasiči také zajišťovali nákupy starším lidem, zapojili se do rozvozů dezinfekce nebo půjčovali vybavení včetně stanů pro týmy pracující v terénu.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto SDH Kněžice

Štítky správa, hasiči, Vysočina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.