sobota 16. října 2021 Havel

Den architektury přiblíží městské stavby i roubenky. Ukáže se i jihlavská psychiatrie

Říjnový Den architektury přiblíží veřejnosti na Vysočině areál psychiatrické nemocnice v Jihlavě vzniklý podle návrhu významného funkcionalistického architekta Bohuslava Fuchse. Další Fuchsovou stavbou, budovou městské spořitelny, provedou zájemce odborníci v Třebíči. Ve Žďárských vrších se lidé mohou podívat zase na zdařilé rekonstrukce roubenek i novostavby chalup, program bude i v Humpolci, za pořadatele festivalu sdělila Silvie Marková.

Areálem jihlavské psychiatrické nemocnice, který byl Fuchsem navržený rovněž ve 30. letech minulého století, provedou architekti zájemce z řad veřejnosti 3. října. V Třebíči se lidé sejdou ve čtvrtek 1. října s městským architektem Jaroslavem Hulínem. O den později se dostanou do budovy městské spořitelny na Karlově náměstí postavené počátkem 30. let. Na sobotu je v Třebíči připraveno setkání s autory nové přístavby katolického gymnázia.

Průvodci po zajímavých stavbách Ždárských vrchů, od Třech Studní přes Krátkou a Kadov až po Svratku, budou 3. října Petr a Štěpán Matějkovi a Jakub Zeman. Jedná se o druhý ročník autobusového výletu, místa je potřeba předem zamluvit. Program v Humpolci nabídne rodinné dílny zaměřené na architekturu první říjnovou sobotu a procházku za architektonickými zajímavostmi 7. října.

Festival Den architektury se letos bude konat podesáté, program připravuje přes 100 měst a obcí v Česku i na Slovensku. Architekti během prvních sedmi říjnových dnů pozvou veřejnost na běžně nepřístupná místa nebo místní architekturu představí v nových souvislostech.

Podle Silvie Markové se organizátoři kvůli koronaviru festival rušit nechystají i vzhledem k tomu, že se jedná hlavně o venkovní akce. Případné změny programu budou zveřejněny na webu.

Autoři | Foto firmy.cz

Štítky ČR, architektura, festival, Vysočina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.