úterý 4. srpna 2020 Dominik

Vysočina má téměř 9 tisíc rybníků a nádrží. V jejich vodách plavou nejčastěji kapři

V našem kraji se nachází skoro 9 tisíc rybníků, nádrží a dalších vodních ploch. První rybníky se na území dnešního Kraje Vysočina objevily již ve středověku, zejména s rozvojem hornictví a okolo klášterů. Vlivem konfigurace terénu zde nebyly žádné významnější vodní toky, rybníky proto vznikaly na drobných vodotečích vhodně zakomponované do vrchovinné krajiny.

V rámci České republiky plocha rybníků dosahuje 41 tisíc hektarů. I když se to číslo může zdát vysoké, koncem 16. století to bylo asi 180 tisíc hektarů, tedy více než trojnásobek současného stavu. Údajně se tehdy během padesáti let postavilo 25 tisíc rybníků, a právem tak mluvíme o zlatém věku rybníkářství.

Budování rybníků bylo považováno za velmi výnosnou investici, a proto se v této oblasti angažovala nejen šlechta, ale i svobodná města a jednotliví měšťané. Namísto jednotlivých rybníků se v té době v našich zemích začaly stavět celé rybniční soustavy. Ty byly poměrně rozsáhlé, ale zároveň i územně izolované. Nejvýznamnější takovéto rybniční soustavy Českomoravské vrchoviny byly na Telčsku a v okolí Jihlavy, na Bohdalovsku, Křižanovsku či Žďársku.

Nejvíc rybníků je na Žďársku 

Žďársko je vůbec silně spojené s vodou. Je pramennou oblastí několika významných řek, jako jsou například Sázava, Svratka či Oslava a jeho část je také chráněnou oblastí přirozené akumulace vod. Nachází se zde nejvíce rybníků Kraje Vysočina a zároveň také rybníky největší co do plochy. Třemi největšími jsou Velké Dářko s rozlohou 206 hektarů, Veselský rybník s 87 hektary a Matějovský s 69 hektary. Žďársko je neodmyslitelně spojeno nejen s rybníky, ale samozřejmě i s rybníkářstvím. V tamních vodách je nejvíce kaprů. Toto spojení se datuje již více než pět století.

V současnosti se v rybnících na Žďársku můžeme obvykle setkat s kaprem obecným, respektive jeho plemeny Žďárský šupinatý, Žďárský lysý a jejich kříženci. Plemeno Žďárský kapr se chová převážně v rybnících na pramenech řek s čistou vodou, ve většině případů na území Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Chov tak probíhá za přísnějších podmínek, což zajišťuje kvalitní maso této ryby.

„Devět z deseti ryb vyprodukovaných v rybnících v Kraji Vysočina tvoří kapr. Kapr tedy neodmyslitelně patří do vod našich rybníků, ale zejména na náš stůl, a to nejen o Vánocích. Jeho maso je velmi dobře stravitelné, má vysoký obsah bílkovin a minerálních látek a má nízký podíl tuku. Žďárský kapr je zajímavý svým genofondem a chutí, která je ovlivněná čistou vodou v čistém prostředí,“ uvádí radní Martin Hyský pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životní prostředí. 

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Foto Kraj Vysočina

Štítky voda, rybník, nádrž, ryba, kapr, historie, tradice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.