Lidé na Vysočině musí být obezřetní. Napříč celým krajem totiž kolují fiktivní faktury firmám, které vyzývají k uhrazení nemalých částek. Kriminalisté proto doporučují, aby byli lidé ve firmách opatrní, pokud provádí bezhotovostní platby směřující mimo firmu nebo společnost.
Jeden z takových podvodů řeší také pelhřimovští kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality. Pachatel se prostřednictvím e-mailu dopustil podvodu.
„Na adresu ekonomického oddělení společnosti na Pelhřimovsku zaslal e-mail, v němž byl uvedený pokyn k provedení platby pro jinou firmu, a to s důrazem, že platba musí být provedena v co nejkratší době. Tento e-mail přišel z e-mailové adresy, která byla totožná jako adresa ředitele společnosti. Na první pohled tak nebylo možné zaznamenat skutečnost, že pod touto adresou komunikuje někdo jiný. Vzápětí přišel ze stejné adresy další email, ve kterém byly uvedeny platební podmínky k provedení platby přesahující částku padesáti tisíc korun. Opět zde pachatel vystupující pod adresou ředitele společnosti zdůraznil, že platba musí být provedena ještě tentýž den,“ popisuje Stanislava Miláčková, mluvčí policistů.
Společnost platbu uhradila, protože nic nenasvědčovalo tomu, že by mohl pod e-mailovou adresou vystupovat někdo jiný. V odpoledních hodinách přišel ze stejné adresy další e-mail s požadavkem k provedení platby ve výši kolem sta tisíce korun se stejnými platebními podmínkami. Mezitím vyšlo najevo, že ředitel společnosti žádný pokyn k provedení platby nedal a jedná se o podvod. Další platbu tak již podvodník neobdržel a jednatel společnosti vše oznámil na policii.
„V souvislosti s těmito případy důrazně apelujeme na občany, a zejména na majitele a zaměstnance různých firem či jiných institucí a společností, aby byli velmi obezřetní při zadávání bezhotovostních plateb. Za e-mailovou korespondencí může stát úplně někdo jiný než skutečný majitel e-mailové adresy, ze které vám na první pohled byla pošta doručena,“ varuje Miláčková.
Dále radí, že je majitel firem nebo lidé pověření vedením podniku by měli nastavit určitá pravidla pro provádění bezhotovostního platebního styku, důkladně proškolit své zaměstnance a učinit taková opatření, která zabrání podvodníkům se obohatit o peníze společnosti. Velmi důležitý je osobní kontakt a důkladná informovanost mezi jednotlivými články společnosti. „Například pravidlo, že každou platbu musí odpovědná osoba provést až po osobní konzultaci s nadřízeným, vám může finanční prostředky zachránit,“ radí policejní mluvčí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.