čtvrtek 21. ledna 2021 Běla

Lidé v kraji si musí dávat pozor na falešné e-maily. Vyzývají k uhrazení fiktivních faktur

Lidé na Vysočině musí být obezřetní. Napříč celým krajem totiž kolují fiktivní faktury firmám, které vyzývají k uhrazení nemalých částek. Kriminalisté proto doporučují, aby byli lidé ve firmách opatrní, pokud provádí bezhotovostní platby směřující mimo firmu nebo společnost.

Jeden z takových podvodů řeší také pelhřimovští kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality. Pachatel se prostřednictvím e-mailu dopustil podvodu.

„Na adresu ekonomického oddělení společnosti na Pelhřimovsku zaslal e-mail, v němž byl uvedený pokyn k provedení platby pro jinou firmu, a to s důrazem, že platba musí být provedena v co nejkratší době. Tento e-mail přišel z e-mailové adresy, která byla totožná jako adresa ředitele společnosti. Na první pohled tak nebylo možné zaznamenat skutečnost, že pod touto adresou komunikuje někdo jiný. Vzápětí přišel ze stejné adresy další email, ve kterém byly uvedeny platební podmínky k provedení platby přesahující částku padesáti tisíc korun. Opět zde pachatel vystupující pod adresou ředitele společnosti zdůraznil, že platba musí být provedena ještě tentýž den,“ popisuje Stanislava Miláčková, mluvčí policistů.

Společnost platbu uhradila, protože nic nenasvědčovalo tomu, že by mohl pod e-mailovou adresou vystupovat někdo jiný. V odpoledních hodinách přišel ze stejné adresy další e-mail s požadavkem k provedení platby ve výši kolem sta tisíce korun se stejnými platebními podmínkami. Mezitím vyšlo najevo, že ředitel společnosti žádný pokyn k provedení platby nedal a jedná se o podvod. Další platbu tak již podvodník neobdržel a jednatel společnosti vše oznámil na policii.

Odesílatelem e-mailu může být někdo úplně jiný 

„V souvislosti s těmito případy důrazně apelujeme na občany, a zejména na majitele a zaměstnance různých firem či jiných institucí a společností, aby byli velmi obezřetní při zadávání bezhotovostních plateb. Za e-mailovou korespondencí může stát úplně někdo jiný než skutečný majitel e-mailové adresy, ze které vám na první pohled byla pošta doručena,“ varuje Miláčková.

Dále radí, že je majitel firem nebo lidé pověření vedením podniku by měli nastavit určitá pravidla pro provádění bezhotovostního platebního styku, důkladně proškolit své zaměstnance a učinit taková opatření, která zabrání podvodníkům se obohatit o peníze společnosti. Velmi důležitý je osobní kontakt a důkladná informovanost mezi jednotlivými články společnosti. „Například pravidlo, že každou platbu musí odpovědná osoba provést až po osobní konzultaci s nadřízeným, vám může finanční prostředky zachránit,“ radí policejní mluvčí.

Počítačová kriminalita je trestná činnost, která je páchána za využití informačních a komunikačních technologií, nebo jsou oblasti těchto technologií předmětem pachatelova útoku. Vyvíjí se velmi rychle a jde ruku v ruce s vývojem naší společnosti. Pachatelé se vždy velmi rychle přizpůsobí dané situaci. Jejich cílem je obohatit se na úkor jiných. Objasňování tohoto druhu počítačové kriminality je velice obtížné a za každým objasněným případem stojí velmi náročná práce kriminalistů. Ve většině případů však peníze podvedených lidí končí na zahraničních účtech a jsou nedohledatelné. Jedná se o kriminalitu, jež je specifická tím, že zahrnuje různé druhy trestné činnosti. Nejčastěji je hlavním pachatelovým cílem obohacení a podvodné získání finančních prostředků.

Ohodnoť článek

Foto jumpstory.com

Štítky podvod, e-mail, faktura, firma, policie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.