Všechny složky Integrovaného záchranného systému (IZS) Kraje Vysočina dnes absolvují největší štábní cvičení tohoto roku. Budou totiž nacvičovat připravenost na rozsáhlý výpadek dodávky elektrické energie, takzvaný blackout. „Cílem je procvičit a sladit činnost orgánů krizového řízení, složek IZS a dalších strategických subjektů při vzniku mimořádné situace velkého rozsahu,“ informoval hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, který bude celé cvičení řídit.
Průběh scénáře dnešního cvičení je následující: Fiktivní výpadek proudu nastal ráno v 5 hodin, a to následkem silné vichřice, která se přehnala přes východní území Kraje Vysočina, resp. zasáhla a ochromila tři okresy – Jihlava, Třebíč a Žďár nad Sázavou. Silný vítr vyřadil některá přenosová a distribuční vedení. Klíčová rozvodna Slavětice hlásí kritické kolísání frekvence i napětí. Situaci monitorují společnosti ČEPS a EON, vzhledem k vážnosti situace byl v 7 hodin vyhlášen stav nouze v elektroenergetice s prognózou 72 hodin. Cvičení bude ukončeno v nočních hodinách.
„Je nutné, abychom ověřili, jak jsou veřejné instituce schopny řešit výpadek elektřiny, jak rychle a dlouho budeme schopni v krizové situaci dodávat energii z náhradních zdrojů do klíčových institucí, jako jsou například nemocnice nebo domovy pro seniory a další. Potřebujeme si ale také ověřit zabezpečení pacientů v domácnostech používajících podpůrné pomůcky závislé na elektřině, činnost dopravců, činnost vodoprávního úřadu a dodavatelů pitné vody, důsledky delšího výpadku mobilní sítě, internetu nebo absenci zásobování a omezení obchodní sítě,“ uvedl hejtman Jiří Běhounek.
Během dnešního cvičení bude na území celého Kraje Vysočina cvičně vyhlášen také stav nebezpečí, který dává hejtmanovi kraje možnost nařídit tzv. krizová opatření k překonání krizové situace bez závažné újmy na zdraví obyvatel. Standardně bude pracovat několik odborných skupin. Směrem k veřejnosti bude vydáno doporučení, jak se v případě blackoutu chovat – v době mimořádné události i po ní.
Dodávka elektrické energie nebude přerušena
Příprava na dnešní cvičení trvala zhruba půl roku. Model cvičné krizové situace byl konzultován s odborníky na energetiku a zástupci složek integrovaného záchranného systému.
Do cvičení budou kromě složek IZS Kraje Vysočina, tedy Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina, Krajského ředitelství policie kraje Vysočina a Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina, zapojeni dále pracovníci Jaderné elektrárny Dukovany, energetických společností ČEPS a E.ON, krizový štáb Kraje Vysočina, krizový štáb Magistrátu města Jihlavy, příspěvkové organizace Kraje Vysočina – Domov důchodců Ždírec, Nemocnice Jihlava, České dráhy a Správa železniční dopravní cesty, hygienici, veterináři a Vodárenská akciová společnost, divize Jihlava.
V třebíčské nemocnici, která v současnosti prochází rozsáhlými stavebními úpravami, bude předveden projekt s názvem „Ostrov života Třebíč“. Bude se týkat možnosti dodávek tepla do areálu nemocnice i při velkoplošném výpadku elektřiny.
Během dnešního cvičení nebude nikde v regionu přerušena dodávka elektrické energie.
Jaderná elektrárna Dukovany si blackout jednotlivých bloků vyzkoušela už několikrát. Vloni využila i satelitní telefony pro spojení s vodní elektrárnou Dalešice.
Rozsáhlý výpadek elektrického proudu Vysočině naposledy hrozil ke konci roku 2014, kdy vlivem silné námrazy došlo k rozsáhlým poruchám na elektrickém vedení.
Jde o rozsáhlý výpadek proudu, který může způsobit řada faktorů. Vedle zatížení přenosové soustavy může tato situace nastat také při extrémní spotřebě elektřiny, chybou v koordinaci při propojení národních energetických soustav nebo kvůli technickému stavu energetické sítě.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.