sobota 24. září 2022 Jaromír

VOLBY 2022: Volební místnosti se otevřely. Lidé začali vybírat zastupitele a senátory

Volební místnosti se otevřely. Češi od páteční druhé hodiny odpolední rozhodují o novém složení zastupitelstev obcí, měst, městských částí, obvodů a třetiny Senátu. Svůj volební lístek mohou vhodit do volební urny dnes do 22:00 a také zítra mezi 8:00 a 14:00. Letošní komunální volby jsou deváté v historii samostatné České republiky.

Obecní volby jsou tradičně testem spokojenosti lidí s dosavadním fungováním radnic, kam většinou na vesnicích a v menších městech kandidují místní uskupení nestraníků. Ve větších městech a v senátních volbách, kde své zástupce mají parlamentní strany, se podle expertů do výsledků zřejmě promítne současná situace poznamenaná inflací a růstem cen energií kvůli protiukrajinské agresi Ruska a jeho ekonomické válce vůči Západu. Hlavně v hlavním městě by se na výsledku mohla projevit také údajná korupční kauza kolem pražského dopravního podniku. Podle opozice budou volby referendem o vládě Petra Fialy (ODS), o jejím setrvání nebo sesazení ale lidé rozhodovat nebudou.

VOLBY 2022: Komunálky se blíží. Kroužkovat, nebo křížkovat? Vše přehledně na jednom místě

Volební víkend se nezadržitelně blíží. Ve dnech 23. a 24. září se v Česku uskuteční volby do zastupitelstev obcí, měst, městských částí, obvodů a třetiny Senátu. Všechny podstatné informace k tomu, jak volit, přináší Drbna v tomto článku.

Ze stran budou podle volebního webu nejvíce křesel zastupitelů v obcích a městských částech obhajovat lidovci. Před čtyřmi lety podle navrhujících stran získali 3645 zastupitelů ze zhruba 62 tisíc. Budou bojovat o vedení tří stovek obcí podobně jako ODS, která obhajuje kolem 2600 zastupitelů včetně pěti primátorů z 26. STAN i s partnerskými Starosty pro Liberecký kraj čeká obhajoba kolem 2750 křesel zastupitelů a dvou primátorů. TOP 09 bude v komunálních volbách obhajovat 484 křesel, Piráti 258 míst včetně křesla pražského primátora.

VOLBY 2022: Sudý počet zastupitelů, rodinné kandidátky. Jak se volí v nejmenších obcích kraje?

Celostátně se sleduje situace ve velkých městech. Pojďme se teď naopak podívat do těch nejmenších obcí našeho regionu, kde je zřetelně vidět rozmanitost možností při komunálních volbách. Od kandidatury jedinců, přes více kandidátek až k sudému...

Opoziční ANO bude usilovat o znovuobsazení 1684 křesel včetně míst šesti desítek starostů a 14 primátorů. Za SPD bylo před čtyřmi lety zvoleno 161 zastupitelů. ČSSD čeká obhajoba 1955 míst zastupitelů včetně karvinského primátora, komunisté obhajují 1470 křesel.

Hlasovat na rozdíl od jiných typů voleb v uplynulých dvou letech nebude moci na 10 tisíc voličů, kteří jsou v nařízené izolaci kvůli koronaviru. Vláda kvůli tomu čelila kritice, že jim hlasování neumožnila. Loni při sněmovních volbách hlasovalo z domova do přenosné volební schránky kolem 1200 voličů v karanténě kvůli koronaviru, hlasování z auta využilo 1600 voličů.

V senátních volbách se o znovuzvolení uchází stejně jako před dvěma lety 22 z 27 stávajících senátorů, jejichž mandát letos končí. Patří mezi ně čtyři z pěti členů nejužšího vedení horní komory - předseda Senátu Miloš Vystrčil a místopředseda Jiří Oberfalzer (oba ODS) a místopředsedové Jiří Růžička a Jan Horník z klubu Starostů. O prodloužení mise v Senátu usilují také předsedové čtyř z pěti senátorských klubů.

V obecních volbách by mohlo hlasovat přes osm milionů voličů. Před čtyřmi lety mělo tuto možnost na 8,35 milionu lidí a využily ji čtyři miliony voličů, tedy 47,34 procenta. Letos mezi voliče budou patřit cizinci ze zemí EU, kteří mají v ČR trvalý či přechodný pobyt. K senátním volbám mohlo před šesti lety v obvodech, kde se bude hlasovat i letos, přijít 2,78 milionu voličů. V prvním kole tuto možnost využilo zhruba 933 tisíc lidí (33,5 procenta), ve druhém kole zhruba 428 tisíc lidí (15,4 procenta).

Komunální volby v Jihlavě

O 37 míst v městském zastupitelstvu Jihlavy se uchází 12 volebních uskupení, o dvě víc než před čtyřmi lety. Tři subjekty jsou v Jihlavě zcela nové - Jihlava srdcem, Spolek za zdravou Jihlavu a Malá strana velkých cílů. Před čtyřmi lety kandidovalo v Jihlavě deset subjektů, křesla v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu si rozdělilo osm z nich.

V jihlavských volebních komisích pracuje celkem 340 lidí. Ve většině volebních okrsků jsou šestičlenné, v okrscích s menším počtem voličů jsou čtyřčlenné. V Jihlavě budou vedle komunálních také senátní volby. Lidé budou chodit do jedné volební místnosti, hlasovací lístky budou vhazovat do společné urny. Pro senátní volby dostanou žluté obálky a pro komunální volby obálky šedé barvy. Oprávněných voličů je v Jihlavě 40 527. 

Krajská Jihlava má 58 volebních okrsků. 

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky volby, politika, senát, zastupitelstvo

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.