neděle 17. října 2021 Hedvika

VOLBY 2021: Jsem znechucená, kvůli neschopnosti České pošty nemůžu jít volit, říká lékařka z Jihlavska, které nepřišel voličský průkaz

, aktualizováno 9. října 2021, 10:04

Naštvání a znechucení. Tak popisuje svou situaci osmadvacetiletá lékařka Eva Kučerová, která nyní bydlí v Kroměříži a trvalé bydliště má v Dolní Cerekvi na Jihlavsku. Ve svém současném bydlišti chtěla jít volit, proto si, dle pravidel, minulý týden požádala o zaslání voličského průkazu. Ten úřad městyse v Dolní Cerekvi obratem odeslal, Eva Kučerová jej přesto dodnes nemá.

Drobnou komplikací v její situaci může být i to, že se před necelým měsícem provdala, tudíž má čerstvě nové příjmení. „Voličský průkaz jsme obratem zaslali na uvedenou adresu s novým příjmením. Případ Evy Kučerové, jak se zdá, není jediným. Jeden průkaz se nám takto už v pátek vrátil s tím, že je podle České pošty dopis nedoručitelný," uvedla na dotaz redakce Alena Houčková, místostarostka Dolní Cerekve.

Voličský průkaz

Voličský průkaz je v českém volebním právu průkaz umožňující voliči volit pro většinu voleb kdekoliv na území Česka mimo volební okrsek (obec), kam přísluší podle jeho trvalého pobytu. Volič může i v případě, že mu byl průkaz vydán, volit ve svém bydlišti (volebním okrsku), ovšem již pouze po předložení tohoto dokladu. 

Ta v pátek 8. října zkusila situaci ještě zachránit, přijela proto do Dolní Cerekve s tím, že by ráda odvolila v místě trvalého bydliště. To jí však nebylo umožněno, protože jí byl podle seznamu voličů odeslán voličský průkaz, který ale volební komisi nemohla předložit. Eva Kučerová si myslí, že k této situaci mohlo dojít právě i kvůli změně příjmení. „Napadla mě možnost, jestli dopis z důvodu nového příjmení nevrátili u nás na vrátnici. Bydlím totiž ve služebním bytě v areálu nemocnice a pošta mi chodí právě přes vrátnici. V tomto případě by se ale odesílateli pošta měla vrátit. Takže tak jako tak bude chyba asi na straně České pošty," komentuje Eva Kučerová

Nevíme, že doručujeme voličský průkaz, říká mluvčí 

Osmadvacetiletá Eva Kučerová má pro vedení České pošty jasný vzkaz „Jsem naštvaná a znechucená, že kvůli neschopnosti této instituce nemůžu jít k volbám zrovna teď, když mi to přijde docela zásadní." 

Mluvčí České pošty problémy připouští, upozorňuje ale, že jde o jednotky případů. „Jsme zodpovědní za přepravu zásilky, nikoli za obsah, takže nevíme, že doručujeme voličský průkaz. Pokud klient přijde na poštu s tím, že má od úřadu podací číslo dopisu a průkaz mu nepřišel, snažíme se ho prioritně najít,“ řekl pro novinky.cz mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Hodnocení článku je 76 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Jan Faltus

Štítky voličský průkaz, česká počta, volby, volič

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.