Za tři týdny naši zemi čekají volby do Poslanecké sněmovny. Redakce Jihlavské Drbny chce svým čtenářům postupně představit jednotlivé lídry kandidátek v našem regionu. Na Vysočině budou voliči moci vybírat z devatenácti kandidujících subjektů. Dnes si můžete přečíst vizitku Víta Kaňkovského, krajské jedničky za koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) na Vysočině.
Jednapadesátiletý Vít Kaňkovský se narodil v Brně, kde také vystudoval Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity. Od 90. let 20. století pracuje jako lékař - nejdříve jako sekundární lékař v Nemocnici Milosrdných bratří, později na ortopedickém oddělení Nemocnice Jihlava. Od roku 2000 působí v Nemocnici Havlíčkův Brod, kde v letech 2006 až 2011 zastával ředitelský post. Od roku 2012 pak v tomto zařízení zastává pozici primáře oddělení Centrální operační sály a centrální sterilizace.
V listopadu 2017 obdržel za pomoc vážně zraněnému motorkáři ocenění Gentleman silnic.
Vít Kaňkovský je ženatý a má čtyři děti.
Do politiky vstoupil, když byl jako nestraník na kandidátce KDU-ČSL zvolen v komunálních volbách v roce 1998 zastupitelem města Třešť. Do vyšší politiky vstoupil, když v krajských volbách v roce 2012 kandidoval jako nestraník za KDU-ČSL do Zastupitelstva Kraje Vysočina na pozici lídra, a tudíž kandidáta na hejtmana Vzhledem k volebnímu výsledku (tj. 12,33 % hlasů) však získal jen post krajského zastupitele. Ve volbách v roce 2016 mandát krajského zastupitele obhájil. V krajských volbách v roce 2020 byl lídrem kandidátky KDU-ČSL v Kraji Vysočina, , mandát se mu podařilo obhájit.
Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2013 kandidoval ze třetího místa již jako člen KDU-ČSL. Díky 3 533 preferenčním hlasům předskočil lídra kandidátky Josefa Herbrycha. Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2017 byl lídrem KDU-ČSL v Kraji Vysočina. Získal 3 065 preferenčních hlasů, a obhájil tak mandát poslance.
Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2021 je z pozice člena KDU-ČSL lídrem kandidátky koalice SPOLU (tj. ODS, KDU-ČSL a TOP 09) v Kraji Vysočina. Dvojkou na kandidátce SPOLU je Eva Decroix, z třetího místa kandiduje Romana Bělohlávková.
Poslanec a lékař Vít Kaňkovský je dle svého vyjádření připraven řešit více úkolů. Jako nejpalčivější problém uvádí nedostatek lékařů. Konkrétně zmiňuje zubaře, praktické lékaře pro děti i dospělé, kteří v regionech chybí. „Stejná situace je i u zdravotníků v nemocnicích, u nás na Vysočině je to obzvlášť velký problém,“ dodává lídr SPOLU na Vysočině Vít Kaňkovský.
Jeho druhou programovou prioritou je rozšiřování sociálních a zdravotních služeb pro seniory a zdravotně handicapované, což je podle lékaře Kaňkovského velmi důležité pro rodiny, které se chtějí postarat o svého blízkého v domácím prostředí. „Se stárnutím populace potřebují rodiny co nejlepší podmínky, aby jejich blízcí mohli zůstat i ve stáří a nemoci doma,“ vysvětluje Kaňkovský.
A třetí prioritou je zajištění podmínek pro bydlení, zvláště pro mladé rodiny.
Lékař a poslanec Kaňkovský také zrekapituloval úspěchy svých spolustraníků v předcházejícím volebním období. „Předložil jsem sám či s kolegy 59 návrhů zákonů a na padesát pozměňovacích návrhů. Velkou radost mi udělalo, že se podařilo dva zákony, u kterých jsem byl hlavní předkladatel, dotáhnout ke schválení oběma parlamentními komorami. Novely přinesly zlepšení lidem se zdravotním postižením - jednak rozšířily spektrum osob, které mohou získat příspěvek na kompenzační pomůcky, zlepšily se podmínky pro autisty a jejich rodiny a zjednodušili jsme proces výměny ZTP průkazů,“ pochvaluje si Vít Kaňkovský. Dále zmiňuje i prosazení některých změn ve zdravotnictví. „Dostanu-li od voličů šanci ve Sněmovně pokračovat, tak zcela jistě budu pokračovat ve snaze pomoci zlepšit zdravotní péči v ČR i podmínky pro seniory, zdravotně handicapované a pro rodiny,“ slibuje krajská jednička koalice SPOLU.
A co podle Kaňkovského v Poslanecké sněmovně drhlo? U tohoto bodu lékař z Vysočiny zmiňuje novou podobu stavebního zákona. „To je za mě velký propadák. Tuto podobu protlačila silově současná vláda za podpory KSČM a SPD,“ dodává Kaňkovský a doplňuje, že přináší zhoršení podmínek pro stavební řízení pro malé i střední stavebníky a zhoršuje i pozici obcí a měst ve stavebním řízení. „Tento zákon je třeba urychleně po volbách zrušit či výrazně přepracovat,“ je přesvědčený Kaňkovský.
Jak strana u voličů nakonec uspěje, se dozvíme zhruba za tři týdny. S jakým výsledkem by byl Vít Kaňkovský spokojený? „Za opravdový úspěch koalice SPOLU na Vysočině bych považoval zisk 25% voličů.“
Koalice SPOLU do voleb, které nás čekají na začátku října, vstupuje s volebním programem, v němž nechybí snaha o harmonické životní prostředí, stabilní energetiku a vstřícné zdravotnictví. Cílí také na rodiny, jimž slibuje podporu třeba tím, že jim zajistí dostupné bydlení. Koalice SPOLU se ve svém volebním programu zavazuje k tomu, že rozhýbe zastaralé financování sportu. Volební program koalice SPOLU se dotýká také ekonomických problémů. „Růst nastartujeme pomocí investic do lidských zdrojů, infrastruktury a digitalizace, abychom podpořili transformaci české ekonomiky s důrazem na odvětví s vyšší přidanou hodnotou. Naši politiku budeme vždy stavět na principu nízkého zdanění práce, které urychlí dohánění západních mezd. Usnadníme život živnostníkům a malým a středním firmám a vytvoříme atraktivní prostředí pro klíčové partnery,“ stojí v jednom z bodů volebního programu.
Celý program koalice SPOLU ke zhlédnutí ZDE.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.