čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek

Zlatá medaile judisty a Jihlaváka Krpálka z Tokia je k vidění v Národním muzeu

Judista Lukáš Krpálek zapůjčil Národnímu muzeu zlatou olympijskou medaili, kterou získal v létě na hrách v Tokiu. Na výstavě Olympijské Tokio bude jeho cenný kov k vidění minimálně do 3. října.

Krpálek si medaili „schoval“ v Národním muzeu

Dvojnásobného olympijského šampiona Krpálka, který triumfem v nejtěžší hmotnostní kategorii navázal na výhru z Ria v kategorii do 100 kilogramů, požádali o zapůjčení medaile při srpnovém křtu olympijské knihy. „Rozhodně jsem neváhal a chtěl tuhle možnost využít,“ řekl. Nabídka mu přišla vhod i z jiného důvodu. „Po dobu té výstavy budu na dovolené a kde by mohla být ta medaile ve větším bezpečí než zrovna tady v Národním muzeu. Takže tohle se mi také hodilo,“ usmíval se.

Od olympijského triumfu se udržuje převážně v posilovně, v kimonu byl zatím dvakrát. „Dnes se chystám znovu. Už mi to pomalu chybí se poprat, potahat se,“ svěřil se. Už má za sebou dvoutýdenní dovolenou v Chorvatsku na lodi, další dva týdny volna ho čekají od pondělka. Zatím neví, kde je stráví. I na dovolené posiluje, ale hlavně si chce odpočinout a dát se po náročné olympijské přípravě dohromady. „V půlce října bych tomu už chtěl dát pravidelnost a pomalinku se připravovat směrem k příštímu roku. Už začátkem roku bych chtěl startovat na nějakém větším turnaji. Ještě před koncem roku jsem přislíbil zahraniční ligy, finále rakouské a možná i německé,“ plánoval.

Zlato cyklisty Dalera i stříbro diskaře Daňka

Výstava Olympijské Tokio v historické budově Národního muzea přibližuje tři olympiády v japonské metropoli. Tu zrušenou v roce 1940, uskutečněnou v roce 1964 a odloženou z roku 2020 na letošek. Krpálkova zlatá medaile byla dnes uložena do vitríny vedle olympijské pochodně. „My si toho zapůjčení strašně moc vážíme a myslíme si, že pro všechny naše návštěvníky a ctitele sportu je to opravdu úžasná záležitost,“ uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Přál by si, aby Krpálkova medaile byla k vidění déle než dva týdny. „Jelikož do 10. října budu pryč, tak tady klidně může zůstat až do desátého. A potom uvidíme,“ reagoval judista.

Vedle jeho cenného kovu jsou vystaveny také zlato cyklisty Jiřího Dalera, stříbro diskaře Ludvíka Daňka a bronz veslaře Pavla Hofmanna z OH 1964. Výstava Olympijské Tokio měla skončit koncem srpna, ale vzhledem k zájmu veřejnosti bude pokračovat až do konce roku.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Národní muzeum

Štítky Sport, judo, olympijské, muzea, Krpálek, Jihlava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.