St 12. 8. 2026Klára
Společnost

V kauze nákupu sypačů žádá jihlavský žalobce šest až sedm let vězení

ČTK2 minuty čtení20. 8. 2018, 13:11
Libor Joukl
Libor Joukl · Foto: Kraj Vysočina

Šest až sedm let vězení požaduje jihlavský státní zástupce Kamil Špelda pro bývalého náměstka hejtmana Vysočiny Libora Joukla (ČSSD) a ředitele krajských silničářů Jana Míku kvůli nákupu sypačů z roku 2009. Svým jednáním údajně umožnili zakázku předražit o víc než 34 milionů korun. Způsobili tím škodu Kraji Vysočina, který se ale se svým nárokem k soudnímu řízení nepřipojil. Dnes to Špelda řekl ve své závěrečné řeči. Kromě vězení žádá i peněžité tresty.

Škodu státní zástupce odvodil z marže dodavatele, se kterým Krajská správa a údržba silnic Kraje Vysočina (KSÚS KV) smlouvu v roce 2009 uzavřela.  Vlastní přínos dodavatele byl podle Špeldy nulový, stroje, proškolení i záruky zajišťovali subdodavatelé. Vstupem dodavatele se jen zvýšila cena asi o 34 milionů, a z veřejného rozpočtu tak mohlo být odčerpáno víc peněz, řekl Špelda. Marže firmy byla zároveň jejím čistým ziskem, který byl následně převáděn mezi domácími i zahraničními účty. Část peněz skončila podle Špeldy i na účtu švýcarské společnosti s anonymním vlastníkem vzniklé v době vypsání zakázky.

Podmínky zakázky na dodávku 28 sypačů podle obžaloby vznikly na míru konkrétnímu dodavateli vozů značky Iveco. To Míkův obhájce v závěrečné řeči odmítl s odkazem na závěry znaleckého posudku, podle kterého byli dodávek schopni i další výrobci. Pro Míku požaduje zproštění obžaloby.

Zastavení trestního stíhání 

Vinu od začátku odmítá i Joukl, jehož obhájce prozatím závěrečnou řeč nepřednesl. Už dříve ale Joukl zdůraznil, že nákup sypačů prověřoval i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, aniž by shledal porušení zákona. Technické požadavky byly podle něho vzhledem k poměrům, které na Vysočině v zimě panují, opodstatněné a měly zajistit komfort a bezpečí řidičů. Nákup velkého počtu sypačů obhajoval potřebou snížení průměrného stáří techniky silničářů.

Žalobce podal obžalobu k Okresnímu soudu v Jihlavě začátkem roku 2015.  Poté, co soudci řešili, v čí kompetenci případ je, rozhodl soudce Zdeněk Chalupa o zastavení trestního stíhání. Proti tomu podal státní zástupce stížnost. Krajský soud mu vyhověl a rozhodl, že soud má nařídit hlavní líčení, provést důkazy a teprve potom rozhodnout. Poprvé se hlavní líčení konalo v březnu 2017.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Před odjezdem na dovolenou nevypínejte router, lednici ani hlavní jističSpolečnost

Před odjezdem na dovolenou nevypínejte router, lednici ani hlavní jistič

Odjeli jste na dovolenou, ale elektroměr se nezastaví. Největší úsporu přitom často nepřinesou odpojené nabíječky, ale bojler, druhá lednice nebo klimatizace. Odborníci radí, co se před odjezdem vyplatí vypnout a na co raději nesahat.

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičkuOstatní sporty

Nejnáročnější Czech Tour v historii přivede do Česka cyklistickou špičku

Do Česka v srpnu zavítá světová cyklistika. Osmnáctý ročník Czech Tour poprvé patří do kalendáře ProSeries Mezinárodní cyklistické unie a na start přivede také týmy nejvyšší kategorie, mezi nimi Netcompany INEOS a NSN Cycling Team. Peloton čekají čtyři etapy, 650 kilometrů a tři horské dojezdy.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook