Policisté z Hrotovic společně se zástupcem Státní plavební správy se ve čtvrtek 11. července zaměřili na kontrolu dodržování právních předpisů u lidí, kteří se pohybují na nejrůznějších plavidlech po hladině Dalešické přehrady.
Kontroly se zaměřily především na dodržování plavebního řádu, a to zejména ze strany vůdců malých plavidel a dalších osob, které se pohybují na člunech nebo skútrech po vodní hladině. „Pravidelné kontrolní akce se realizují na přehradě zejména proto, že loni docházelo k nárůstu přestupkového jednání na vodních cestách, především v rekreační sezóně,“ vysvětluje Dana Čírtková, mluvčí policistů.
Hrotovičtí policisté se v rámci včerejší akce zaměřili kromě kontroly pohybu plavidel po vodní hladině také na kontrolu dodržování dalších právních norem, které souvisejí s užíváním lesních pozemků a všech ostatních rekreačních ploch kolem přehrady. „Patří mezi ně například zákaz rozdělávání ohňů ve volné přírodě nebo třeba zákaz stanování mimo vyhrazené stanové plochy. Kontroly se dotýkaly i parkování vozidel v blízkosti hráze a porušování dalších zákazů v blízkosti vodních toků. Zejména zákaz rozdělávání ohňů je za současných klimatických podmínek velice aktuální,“ doplňuje další kontrolovaná místa mluvčí policistů.
Během včerejších kontrol, které začaly po 10. hodině a skončily v odpoledních hodinách, policisté prováděli i orientační dechové zkoušky na případný alkohol. Všechny měly negativní výsledek.
„Policisté v rámci akce tentokrát nezjistili žádná protiprávní jednání. Svoji roli zřejmě sehrálo také počasí, kdy se na hladině přehrady pohybovalo minimum plavidel. Jen za uplynulý prodloužený víkend policisté zjistili u vůdců plavidel jedenáct přestupků. Všechny přestupky vyřešili uložením pokuty v příkazním řízení,“ sdělila Čírtková.
Během turistické sezony policisté provádí zmíněné kontroly téměř každý den. „Někteří provozovatelé motorových člunů a vodních skútrů se totiž v minulosti chovali na přehradě velice nebezpečně a svoji příliš rychlou a agresivní jízdou ohrožovali rekreanty na lodičkách, plavce, rybáře, ale i cestující na výletní lodi Horácko. Během každého kontrolního dne zde loni v létě policisté zjistili velké množství přestupků. V průběhu léta přijali také další stížnosti od rekreantů, kteří se na policisty obraceli s různými podněty, které poté policisté museli prověřit,“ vysvětluje důvody častých kontrol Dana Čírtková.
„Na plavidle v barvách Policie České republiky vyjíždíme na přehradu v závislosti na klimatických podmínkách a samozřejmě také s ohledem na období dovolených, kdy kolem přehrady tráví volné dny velký počet rekreantů, kteří by se mohli dopouštět protiprávního jednání. Jedná se většinou o různé přestupky, které nelze jiným způsobem než z vodní hladiny vůbec zjistit a zadokumentovat,“ řekl ke kontrolám Jaroslav Haza, vedoucí obvodního oddělení Hrotovice.
Na hladinu přehrady vyjel včera do akce s policejním plavidlem hrotovický policista Vladimír Doležal, který má dokonalou znalost místní přehrady. Jak sám říká, přestupky na vodních hladinách postihuje především Státní plavební správa. Ta ovšem musí přestupce přistihnout přímo na místě činu, nebo jí musí někdo o protiprávním chování zaslat nezbytný důkazní materiál. Tyto společné akce jsou proto pro kontrolní činnost velkou výhodou.
„My se zaměřujeme nejen na kontrolu plavidel, ale zajímá nás také všechno, co se děje v zátokách kolem přehrady. Tam se jiným způsobem nedostaneme a lidé na to často spoléhají. Často zjistíme například nedovolené táboření, nedovolené vjezdy osobních automobilů nebo rozdělávání ohňů v lese nebo na okraji lesa. Především v současné době letního období, kdy je dlouhodobé sucho, by mohl požár, který by se vymknul kontrole, způsobit fatální následky. Proto při řešení zjištěných přestupků postupujeme nekompromisně,“ doplňuje Vladimír Doležal a dodává, že před pár dny přijela k přehradě skupinka cizinců, kteří zřejmě nevěděli o zákazu a v blízkosti hráze rozdělali oheň. Na jejich nebezpečné chování okamžitě upozornili rybáři a policisté vyjeli na místo, oheň už byl uhašen.
Většinu zjištěných přestupků, kterých se dopustí vůdci plavidel, policisté vyřeší na místě v blokovém řízení uložením blokové pokuty. Pokud by se přestupek oznamoval Státní plavební správě, tak by za takové jednání hrozila v rámci správního řízení pokuta až do výše sto tisíc korun v případě fyzické osoby, v případě právnické osoby je pokuta za zjištěný přestupek ještě několikanásobně vyšší. Při opakovaném porušení předpisů hrozí provinilci i odebrání příslušného oprávnění vůdce plavidla.
Na Dalešické přehradě budou policejní kontroly pokračovat po celou rekreační sezónu, protože z hlediska počtu rekreantů se jedná o velice významnou rekreační oblast.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.