Blíží se zima, a lidé proto zazimovávají své chaty a chalupy. Na to reagují také policisté na Vysočině, kteří se v těchto dnech zaměřují na kontrolu třeba i chatových oblastí. Ve svém hledáčku mají hlavně zloděje, kteří se před zimou a v zimě často do chat nebo chalup vloupají. A majitelům pak vznikají nemalé škody.
S kontrolami policie začala v chatové oblasti Pávov na Jihlavsku. A budou pokračovat v dalších oblastech po celém kraji. „Policisté při kontrolách na objekty umisťují informační kartičky – visačky na kliku, které obsahují rady, jak si rekreační objekt správně zabezpečit,“ vysvětluje David Linhart, mluvčí policistů.
A dále dodává, že na území Kraje Vysočina má z dlouhodobého hlediska největší podíl na úseku nápadu trestné činnosti majetková kriminalita. Mezi jednu z oblastí majetkové kriminality patří právě vloupání do víkendových chat a chalup. Od ledna letošního roku do konce října došlo v Kraji Vysočina k celkem 70 případům krádeží vloupáním do víkendových chat, přičemž způsobená škoda na poškození nemovitostí a odcizených věcech překročila částku 900 tisíc korun. „Z tohoto důvodu se policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina rozhodli této problematice čelit cílenou prevencí a preventivními aktivitami, které budou směřovat na majitele těchto objektů,“ doplňuje Linhart.
Dopadení zloděje je ale v tomhle případě poměrně složité, neboť majitelé vloupání často zjistí až po delší době. S postupem času tak dochází k poškození nebo zničení některých stop, které pachatel na místě zanechal. „Práci policistům znesnadňuje také to, že se v těchto lokalitách pohybuje menší množství osob, které by se mohly stát svědky vloupání a při pátrání po pachateli tak policistům poskytnout důležité informace,“ pokračuje mluvčí policistů.
Pachatelé se do chat vloupávají především přes zajištěná okna a dveře za použití násilí a nejčastěji si z těchto nemovitostí odnášejí zahradní nářadí, motorové pily, elektroniku, kuchyňské nádobí, rybářské potřeby, starožitnosti, oblečení nebo například potraviny a alkoholické nápoje. Zloděj ale odcizí prakticky všechno, co má nějakou hodnotu a lze to prodat. Chatu může využít také pouze k přespání, a to především v chladnějším počasí.
„Majitelům chat v této souvislosti doporučujeme, aby si ve svých chatách nezanechávali v době nepřítomnosti cenné věci. Je vhodné objekt zabezpečit například elektronickým zabezpečením a mechanickými zábrannými prostředky, jako jsou bezpečnostní zámkový systém, mříže nebo uzamykatelné okenice. Není dobré nechávat si u rekreačního objektu viditelně žebřík. Uklizené by měly být rovněž všechny věci, které by pachatel mohl při násilném vniknutí do objektu použít. Jedná se především o sekyry a o nářadí a předměty, které je možné využít k páčení,“ radí Linhart.
Pokud ale k vloupání do rekreačního objektu přece jen dojde, je pro policisty velice důležité, aby majitelé nevstupovali dovnitř a tuto věc neprodleně oznámil na tísňovou linku 158.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.