Policisté mají v rámci své profese řadu různých úkolů. Jedním z nich je pátrání po osobách. Každý rok se v rámci ČR pátrá zhruba po třech tisících lidí, přičemž drtivá většina z nich se v pořádku najde.
Konkrétně za rok 2024 bylo v ČR vyhlášeno celkem 3 025 osob s podkladem pohřešovaná osoba. „Z tohoto počtu bylo ve věku do 15 let celkem 824 osob a ve věku do 18 let celkem 1 349 osob, příznak „dítě v ohrožení“ mělo 20 dětí, v jednom případě bylo pohřešované dítě nalezeno bez známek života. S příznakem senior v ohrožení bylo vyhlášeno 22 pohřešovaných osob, z toho čtyři byly nalezeny bez známek života a jedna nebyly dosud vypátrána,“ shrnula mluvčí policistů na Vysočině Dana Čírtková.
Na Vysočině v loňském roce policisté pátrali celkem po 514 lidech, vypátrat se podařilo 503 z nich. „K pátrání po každé pohřešované osobě přistupujeme velmi zodpovědně s maximálním možným nasazením sil a prostředků. Policisté Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina vyhlásili v roce 2024 celkem 437 pátrání po pohřešovaných dětech. Z tohoto počtu se jednalo o 399 dětí, kterým byla nařízena ústavní výchova, a tyto děti uprchly ze školských zařízení určených k jejich výkonu nebo se jednalo o žadatele o udělení azylu, kteří opustí v průběhu řízení azylové zařízení. Z celkového počtu pak bylo pátráno po 96 dětech mladších patnácti let,“ dodala Čírtková.
Jak Čírtková uvedla, většinu pohřešovaných dětí se podařilo nalézt a byly v pořádku. Důvody jejich zmizení byly různé – nejčastěji se jednalo o útěky z domova, kdy se děti snažily řešit nějaké své problémy, s nimiž si nevěděly rady.
„Poslední dobou se stále častěji potýkáme s pátráním po dívkách s uloženou ústavní výchovou, které se staly matkami a z ústavů utíkají, nebo se do nich nevracejí z povolených vycházek nebo dovolenek, se svými velmi malými dětmi. Nebezpečí vystavují, jak sebe, tak zejména své novorozené děti,“ apeluje policejní mluvčí.
Dalším okruhem pohřešovaných dětí jsou děti, které mají výchovné problémy, kvůli kterým opakovaně utíkají od svých zákonných zástupců.
„Nejdéle pohřešovanou osobou v Kraji Vysočina je František Kazík z Třebíčska. Pátrání po muži – ročník 1952 – bylo vyhlášeno 17. října v roce 2002,“ připomněla Dana Čírtková.
Velkým pomocníkem jsou pro policii sociální sítě. „V okamžiku, kdy se nějaká osoba hledá, tak lidé reagují. Musíme zapomenout na občasné nejapné a nevhodné komentáře od někoho, kdo se pod příspěvek není schopný podepsat,“ sdělila Dana Čírtková a zmínila ještě užitečnou aplikaci Echo. „Pomocí ní pátrání dostaneme opravdu velice rychle ven.“ Dá se naistalovat zdarma a jejím uživatelům okamžitě přijdou informace o hledané osobě včetně její fotografie.
Díky Facebooku se dostalo pátrání po seniorovi vloni na podzim k Haně Podrázké. Ta si v tomto týdnu převzala ocenění Ztracená pomněnka, a to jako vůbec první člověk na Vysočině.
Úterý, 29. dubna 2025, 19:40
Na 30. října 2024 bude zřejmě už vždy vzpomínat devětačtyřicetiletá výtvarnice a kreslířka vánočních ozdob Hana Podrazká z Myslibořic na Třebíčsku, která má obrovský podíl na vypátrání ztraceného seniora z Třebíče, jenž bydlí v tamním domově...
„Z dnešního ocenění mám velkou radost. Největší radost jsem ale měla, když mi volali z policie, že jsem hledaného pána zachránila. Ocenění mě dojalo," svěřila se Hana Podrázká Jihlavské Drbně.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám