Aktuálně

Dozvuky rozruchu na ZŠ Demlova. Většina jihlavských škol má již hotový bezpečnostní audit více...

Humpolec chce úředníky chránit nouzovými tlačítky, v Jihlavě jsou od roku 2010. Někdy přijdou i strážníci

Autoři | Foto Se svolením Města Jihlava

Úřady na Vysočině zvyšují bezpečnost svých pracovníků řadou opatření. Někde jsou to bezpečnostní skla, jinde nouzová tlačítka přivolávající pomoc v případě kontaktu s agresivním klientem. Instalovat je chce také Humpolec na Pelhřimovsku.

Bezpečnostní opatření chce Humpolec pro kanceláře odboru zdravotnictví a sociálních služeb a oddělení právní podpory a přestupkového řízení. „Odbor sociálních věcí patří mezi vyhledávané měkké cíle. Chodí tam třeba i lidé závislí na návykových látkách. Bude to jakási forma preventivního bezpečnostního opatření, jednoduše alarm, který dá vědět ostatním kolegům, že se něco děje. Občas problémy bývají a je potřeba přivolat policii,“ vysvětlil mluvčí města Jiří Aujezdský.

Třebíč má přenosná i pevná nouzová tlačítka napojená přímo na městskou policii. Jsou v obou budovách úřadu, zejména v kancelářích odboru sociálních věcí a správních činností, ale i jinde, řekla mluvčí úřadu Irini Martakidisová. Nouzová tlačítka musejí zaměstnanci čas od času využít, připustila. Je to několikrát do roka. „U pár případů museli strážníci městské policie zakročit a agresivního člověka vyvést,“ dodala Martakidisová. Úředníci se podle ní chrání i pepřovým sprejem.

Strážníci stojí v čekárně

Na přivolání pomoci kolegů či strážníků jsou připravená i bezpečnostní tlačítka jihlavského magistrátu. Na sociálním odboru už je od roku 2010. Pokud je dopředu zřejmé, že budou úřednici jednat s člověkem s problémovým chováním, jsou strážnici přizvaní v předstihu. Při jednání čekají v čekárně před jednací místností, sdělil mluvčí jihlavské radnice Radovan Daněk.

„Z doby covidu jsou některá pracoviště vybavena také plexiskly. Po útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se i u nás začala mnohem víc řešit ochrana měkkých cílů. Naši pracovníci procházejí školením, kde se učí, jak předcházet agresi, jak zvládat konfliktní situace a podobně,“ uvedl Daněk. Pocitu bezpečí úředníků podle něj napomáhají uzavřené přepážky jen s malým okénkem pro komunikaci. „Tady, i když občané křičí, se zaměstnanci tolik nebojí,“ dodal mluvčí.

Na kamerový systém, takzvaného videovrátného, díky kterému je vidět, kdo je za vstupními dveřmi, i na přítomnost více lidí u jednání spoléhá úřad v Pelhřimově. Před šesti lety na některých místech také instaloval ochranná skla. „V minulosti jsme zaznamenali jednu nepříjemnou událost, nicméně v současnosti nemáme žádné negativní zkušenosti, které by si vyžádaly zásah Policie ČR,“ řekla mluvčí pelhřimovské radnice Andrea Unterfrancová.

Martin z Jihlavy vymyslel nouzové tlačítko pro seniory při prokrastinaci. Dnes zachraňuje životy

Martin Štěpnička, který pochází z Jihlavy, vystudoval Vysoké učení technické v Brně, po studiu nastoupil do startupu na pozici hardwarového vývojáře. Z židle vývojáře se postupně dostal až do pozice výkonného ředitele společnosti Senzoor, která...

Podobně je na tom Žďár nad Sázavou. „Speciální bezpečnostní opatření nemáme, občas se stane, že kolegové potřebují součinnost městské policie, ale není to často,“ sdělila mluvčí radnice ve Žďáru nad Sázavou Blanka Sobolová.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky bezpečnost, nouzové tlačítko, policie, kriminalita, Vysočina

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.