Aktuálně

Půlrok plný uzavírek začal. Jihlavská radnice nabízí řidičům přehlednou aplikaci více...

Extraligový sen se rozplynul. Dukla Jihlava počtvrté prohrála s Olomoucí více...

Policie obvinila devět lidí kvůli nelegálním agenturám práce, šlo o zaměstnávání cizinců. Škoda je 50 milionů

Autoři | Foto Stanislav Heloňa

Policie na Vysočině obvinila devět lidí, kteří se podíleli na chodu několika nelegálních pracovních agentur zaměstnávajících cizince. Škodu vzniklou krácením daně a neplacením pojištění a poplatků vyčíslili vyšetřovatelé na 50 milionů korun. V případě odsouzení hrozí obžalovaným až 12 let vězení. Vyšetřovaní jsou na svobodě. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí policie Dana Čírtková. Mezi obviněnými jsou Češi a Slováci ve věku od 24 do 41 let, podle mluvčí působili převážně na Vysočině.

Vyšetřovatel případu ukončil vyšetřování minulý týden návrhem na podání obžaloby státnímu zastupitelství v Jihlavě pro trestné činy účast na organizované zločinecké skupině, zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, legalizace výnosů z trestné činnosti a přečin neoprávněného podnikání.

Tyto společnosti soustavně a opakovaně dodávaly desítky až stovky cizinců - většinou se jednalo o dělnické profese - firmám, které je pak zaměstnávaly jako agenturní pracovníky.

Dana Čírtková

Obsáhlý spisový materiál čítal 12 500 listů.

Obvinění založili první společnosti v roce 2017. Po roce ji zrušili a založili společnost novou. Takto zřídili celkem čtyři společnosti. Žádná neměla povolení k agenturnímu zaměstnávání a měla jen několik pracovníků. „Tyto společnosti soustavně a opakovaně dodávaly desítky až stovky cizinců - většinou se jednalo o dělnické profese - firmám, které je pak zaměstnávaly jako agenturní pracovníky. Za období od roku 2017 do roku 2023 dodaly cizince nejméně 40 odběratelským společnostem. Tyto společnosti odebíraly pracovní sílu, tedy cizince, na základě rámcových smluv o dílo, a tím nemusely hradit za tyto zaměstnance zákonné odvody," vysvětlila Dana Čírtková.

Falešné pracovní agentury neodváděly zdravotní a sociální pojištění a neplatily ani daň z příjmu. „Po oznámení o zahájení daňových nebo jiných kontrol ze strany státních orgánů - finančního úřadu, úřadu práce, případně dalších státních orgánů, obvinění nechali převést všechny tyto společnosti na takzvané bílé koně, které představovali občané a občanky Ukrajiny. Hlavním důvodem pro tyto převody byla snaha ztížit a znemožnit kontrolním orgánům řádné provedení kontrol,“ uvedl vyšetřovatel případu Tomáš Mecera, vrchní komisař odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Slovensko, kriminalita, podvod, policie, práce, daně, Vysočina

Komentáře

Ctirad Přikryl

Jak se i „vládní obličeje“ dušují, zahraniční pracovníci jsou prospěšní, ovšem někdy(?) pouze úzkému okruhu, na jejich levné práci, zainteresovaných ... a to, co jim zde za práci dají, na hranici zredukují tamní „domovské“ mafie ...

Pátek, 7. března 2025, 14:24Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.