Počasí dnes7 °C, zítra11 °C
Pondělí 26. února 2024  |  Svátek má Dorota
Bez reklam

Místo lásky prázdné konto. Policie opět varuje před domnělými vojáky či pracovníky na ropné plošině

Policie přichází s dalším varováním před podvodníky, kteří z důvěřivých lidí na internetu často vylákají nemalé peníze. Scénář bývá vždy podobný – podvodníci se vydávají za vojáky na misích, lékaře či pracovníky na ropných plošinách. Tito lidé mívají dobré přesvědčovací schopnosti a těm, co uvěří jejich slibům o společném životě, nakonec zbydou akorát oči pro pláč.

Komunikace s podvodníky probíhá na sociálních sítích. Lidé, kteří se nejčastěji vydávají například za vojáky na misích, lékaře či pracovníky na ropných plošinách, o sobě většinou tvrdí, že jsou Američané, Italové nebo ze zemí Skandinávie, v některých případech se podvodník vydává za Čecha v zahraničí, který se chce vrátit zpátky domů.

„Mnoho lidí o sobě na internetu zveřejňuje osobní informace, na základě kterých si je pachatel vybere a údaje využívá při získávání důvěry. Snaží se svoji oběť přesvědčit o své náklonnosti, citech, společném budoucím životě a finančním zajištění, chce vzbudit lítost či soucit, vše s cílem získat důvěru a poté peníze. Zaslání finanční hotovosti zdůvodňuje smyšlenými historkami jako například náklady na zpáteční cestu z cizí země, léčení nemoci či zranění, vykoupení ze zajetí nebo různé nutné poplatky na přesun peněz ze zahraničí,“ popisuje policejní mluvčí Jana Kroutilová příklady z praxe.

Celkové částky, o které podvedení přijdou, bývají vysoké. V mnoha případech navíc není podvedený člověk sám v dobré finanční situaci, peníze si půjčí, a dostane se tak do životní situace, která je pro něho potom jen těžko řešitelná.

Dva příklady za všechny 

Lžím uvěřila žena, která na začátku září navázala kontakt s podvodníkem vydávajícím se za doktora v Jemenu. Oslovil ji prostřednictvím sociální sítě, se ženou se snažil navázat bližší vztah, plánoval společnou budoucnost a začal jí tvrdit, že chce přijet do České republiky.

„Jeho cílem ale bylo jen získat peníze. Podvodník začal ženu přesvědčovat, že pro jejich štěstí je třeba poslat mu peníze. Finanční částky zdůvodňoval jako peníze na letenku, nezbytná vyšetření a plánovaní jejich dalšího společného života. Žena mu postupně posílala finanční částky, sliby ale podvodník neplnil. Připravil ženu o téměř 150 tisíc korun,“ popisuje Jana Kroutilová.

Ještě o víc přišla další důvěřivá žena, která byla v kontaktu s domnělým americkým vojákem působícím na misi v zahraničí. Tu připravil o více než 200 tisíc korun. „Také v tomto případě ženu přesvědčil o své náklonnosti a následně tvrdil, že jí pošle balíček. Převzetí balíčku bylo ale vázáno dalšími a dalšími poplatky jako například cla a služby. Žena finanční částky posílala, balíčku se ale nedočkala,“ dodala Kroutilová.

Policisté opakovaně varují občany před podvodníky, kteří se skrývají za anonymitou sociálních sítí. Nelze zde totiž osobně ověřit, že ten, s kým komunikujete, je skutečně tím, za koho se označí. Je také na místě připomenout, že se v některých případech stává, že podvedená osoba udělá ještě další chybu a pachateli navíc kromě peněz pošle citlivé materiály. „Pachatel ji pak následně vydírá zveřejněním a požaduje další peníze,“ upozorňuje mluvčí policie na Vysočině

Jak se podvodům bránit?

  • Myslete na to, že komunikace s neznámými osobami na sociálních sítích je vždy riziková.
  • Nezveřejňujte o sobě osobní nebo citlivé informace.
  • Nejednejte unáhleně, vše si dobře promýšlejte.
  • Pokud se dostanete do situace, kdy si nejste jistí, pomůže osobně se poradit s někým blízkým, který má odstup a situaci posoudí reálně a bez emocí.
  • Pokud se stane, že peníze zašlete a místo očekávaného výsledku přijdou jen výmluvy a další požadavky na platbu, nic dalšího už neplaťte a peníze nikam neposílejte.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Ri_Ya/pixabay | Zdroj Policie ČR

Štítky podvod, podvodník, internet, komunikace, sociální sítě, voják, lékař, mise, důvěra, policie, Kraj Vysočina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jan Strapina

Tolikrát to tu už bylo a zase najdou tací co naletí a nejzajímavější je na tom ,že v drtivé většině jse o ženský!!!!!Tohle je diagnóza ,tohle plemeno a hlavně že chcou větší práva a já nevím co ještě!!!!To tak!!!!!!!

Pátek, 20. října 2023, 10:59Odpovědět

Místo lásky prázdné konto. Policie opět varuje před domnělými vojáky či pracovníky na ropné plošině | Krimi | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.