Policisté z Vysočiny opět varují před podvodníky na internetu, kteří se vydávají za vojáky na misích, námořníky či pracovníky na ropných plošinách. Nejčastěji o sobě tvrdí, že jsou Američané, Italové nebo ze zemí Skandinávie. Jsou velmi přesvědčiví a na podvod dobře připravení.
„Mnoho lidí o sobě navíc zveřejňuje velké množství osobních informací, na základě kterých si je pak pachatel může vybrat a zjistit o nich řadu osobních informací. Když naváže komunikaci, snaží se svoji oběť postupně přesvědčit o své náklonnosti, citech a společném šťastném životě. Chce vzbudit silné emoce s cílem získat důvěru a poté peníze. Zaslání finanční hotovosti zdůvodňuje smyšlenými historkami jako například různé poplatky na přesun peněz ze zahraničí, zpáteční cestu z cizí země, náklady na léčení nemoci či zranění, vykoupení ze zajetí,“ uvádí příklady z praxe Jana Kroutilová, mluvčí policistů.
Důvěřiví lidé kvůli těmto podvodníkům přichází o nemalé peníze. V mnoha případech navíc není podvedený člověk sám v dobré finanční situaci, peníze si půjčí, a dostane se tak do životní situace, která je pro něho potom jen těžko řešitelná.
O své peníze přišla žena, kterou kontaktoval na sociální síti muž vydávající se za lékaře sloužícího pro OSN v Gaze. Podvodník se představil jako Mark Frank a ženu přesvědčil o svých citech k ní s tím, že za ní přiletí do České republiky. „Mělo to ale háček, aby mohl přicestovat, potřeboval peníze. Jen co však žena vyhověla a požadovanou částku poslala, chtěl opět jen další peníze. Žena mu postupně poslala celkovou částku bezmála 250 tisíc korun, o které tak přišla,“ popisuje Kroutilová.
Jinou ženu podvedl pachatel vydávající se za rozvedeného inženýra Alexe Daniela, který uvíznul na lodi u Austrálie. Prostřednictvím sociální sítě s ní navázal kontakt a začal ženu přesvědčovat o svých citech. Když si získal její důvěru, napsal jí, že je třeba ho z lodi vyplatit. Ženu pak kontaktovala „společnost, pro kterou pracoval“, a požadovala po ženě finanční prostředky na náklady spojené s jeho přesunem do České republiky. „Podvodníci ze ženy postupně vylákali celkovou částku přibližně 600 tisíc korun, kterou odeslala na různé účty,“ uvádí mluvčí policistů.
Tyto případy nejsou ojedinělé, a policisté proto opět občany varují před podvodníky, kteří se skrývají za anonymitou sociálních sítí. Nelze zde totiž osobně ověřit, že ten, s kým komunikujete, je skutečně tím, za koho se označí. Je také na místě připomenout, že se v některých případech stává, že podvedená osoba udělá ještě další chybu a pachateli navíc kromě peněz pošle citlivé materiály. Pachatel ji pak následně vydírá zveřejněním a požaduje další peníze.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Jestliže je (většinou) žena dlouho osamělá a zamiluje se, přestane logicky uvažovat. Jinak by jí muselo dojít, že lidé na misích, ať už lékaři, nebo vojáci, mají platy mnohem vyšší než doma v USA. O našich platech raději ani nemluvím. Taková žena by se měla svěřit bratrovi, sestře, nebo kamarádce.