Počasí dnes-3 °C, zítra-2 °C
Úterý 7. února 2023  |  Svátek má Veronika

Jihlavští kriminalisté v civilu pomohli rodině s dětmi, která bourala. Zklamalo je chování některých řidičů, co jeli kolem

Krajský policejní ředitel v úterý 24. ledna ocenil skleněnou plaketou „za projevení odvahy a osobní statečnosti“ dvojici kriminalistů z jihlavského územního odboru. Ti v závěru uplynulého roku neváhali a při cestě domů ze služby pomohli posádce osobního auta, která měla dopravní nehodu.

Ta se stala 27. prosince odpoledne na silnici II/406 před Kostelcem u Jihlavy nedaleko kruhového objezdu. „Řidič osobního vozidla projížděl po silnici ve směru od Kostelce na Jihlavu. Vyjel náhle s vozidlem na nezpevněnou krajnici, poté narazil do betonového soklu a potom do vzrostlého stromu. Po střetu s betonovým soklem zůstal sokl zaklíněný pod přední částí auta a po nárazu se strom přerazil a jeho část spadla na vozovku. Ve vozidle v době dopravní nehody cestovaly dvě dospělé osoby a dvě malé děti, které byly usazeny v dětských zádržných systémech,“ popisuje prosincovou nehodu Dana Čírtková, mluvčí policistů.

Ve stejný okamžik po stejné silnici cestovala i zmíněná dvojice kriminalistů, jejichž jméno ani fotografii policie z pochopitelných důvodů nemůže zveřejnit. Oba muži se vraceli domů ze služby linkovým autobusem. Ten musel neplánovaně kvůli výše zmíněné nehodě zastavit.

Zdeformované přední dveře 

„Osobní vozidlo Škoda Fabia vyjelo mimo silnici a narazilo do stromu. V havarovaném vozidle zůstala uvězněná jeho posádka, včetně dvou malých dětí. Autobus, ve kterém kriminalisté cestovali, přijel jako první vozidlo k této dopravní nehodě. Policisté neváhali a z autobusu rychle vystoupili, byli jako první u havarovaného vozidla a pomohli nejdříve dospělým osobám, které se seděly na předních sedadlech dostat se z auta ven. Nebylo nijak snadné z důvodu deformace otevřít přední dveře u vozidla, ale nakonec se to policistům povedlo,“ popisuje Čírtková.

Poté ve spolupráci s dalšími lidmi, kteří na místě zastavili, ze zadních sedadel vyndali z dětských autosedaček dvě malé děti ve věku jeden rok a dva roky. Policisté věděli, že musí postupovat velice rychle, ale současně opatrně, protože vozidlo narazilo při vyjetí mimo komunikaci do stromu a tento strom hrozil pádem na auto.

Pak na místo přijely všechny složky integrovaného záchranného systému a celou posádku z bouraného auta záchranáři převezli k ošetření do jihlavské nemocnice s podezřením na lehké zranění, a zejména z preventivních důvodů. Lehké zranění se nakonec prokázalo pouze u obou dětí.

Reakce některých řidičů? Velké zklamání 

„Věděli jsme, že je důležité hlavně nepanikařit a rychle a efektivně pomoci lidem ven z auta. Zpočátku jsme vůbec nevěděli, že jsou uvnitř i malé děti. Navíc posádka nemluvila česky, což celou situaci komplikovalo. Na místě jsme ale nepomáhali sami, ale my jsme se snažili jednotlivé kroky na místě koordinovat. Ale bohužel jsme se setkali také s obrovskou bezohledností některých řidičů. Jeden projíždějící muž chtěl rychle odstranit zlomený strom ze silnice, aby mohl pokračovat dál v cestě. A to ještě v době, kdy byli v havarovaném autě uvězněni pasažéři. Další řidiči tak spěchali, že místo objížděli po přilehlé louce a ani se nepřesvědčili, jestli někdo nepotřebuje jejich pomoc. To bylo pro nás obrovské zklamání,“ uvedli shodně kriminalisté. Po chvilce k místu přijel jejich kolega z odboru cizinecké policie, který místo zajistil blikajícími majáky na vozidle, a do vyhřátého auta do příjezdu zdravotnické záchranné služby kriminalisté přenesli a uložili obě malé děti.

Jak dodává mluvčí Čírtková, oba policisté se zachovali duchapřítomně a neváhali rychle pomoci posádce vozidla, která se ocitla po dopravní nehodě v bezprostředním nebezpečí. Navíc hrozilo, že auto začne hořet, k tomu zde bylo riziko spadnutí zbytku přeraženého stromu. Posádku auta ale policisté dostali včas do bezpečného prostoru.

Poděkování policistům vyjádřil krajský policejní ředitel. „Podobné příběhy mě vždy utvrzují v tom, že v rámci našeho krajského ředitelství pracují policisté, kterým není lhostejné, co se kolem nich děje. Jsem rád, že mohu těmto lidem osobně poděkovat za jejich odvahu a duchapřítomnost, protože tito kolegové dělají celému policejnímu sboru dobré jméno,“ uvedl krajský policejní ředitel Miloš Trojánek.

Hodnocení článku je 88 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Policie ČR | Zdroj Policie ČR

Štítky dopravní nehoda, strom, pomoc, kriminalisté, ocenění, Jihlava, Kostelec

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.