čtvrtek 30. června 2022 Šárka

Kriminalisté vypátrali zloděje dřeva, kteří kradli ve velkém. Způsobili škodu přes 700 tisíc korun

Škodu ve výši 700 tisíc korun má na svědomí skupina zlodějů, která se zaměřila na dřevo z lesních skládek. Jak zjistili kriminalisté, šlo o tři cizince. Hrozí jim až pětiletý pobyt za mřížemi.

„Minulý týden kriminalisté postupně zadrželi tři muže důvodně podezřelé ze spáchání trestné činnosti. Zakončili tak precizní prověřování v případech krádeží dřeva, ke kterým docházelo. Dva podezřelé cizince zadrželi ve čtvrtek 12. května. Jednoho z nich v časných ranních hodinách v lesním terénu na Jihlavsku a na zadržení druhého podezřelého muže spolupracovali kriminalisté s policisty obvodního oddělení Úvaly, kde muž projížděl s nákladním vozidlem. Třetího cizince zadrželi kriminalisté následující den v Jihlavě,“ popsala Jana Kroutilová, mluvčí policistů.

Kriminalisté, kteří povedenou trojici cizinců dopadli, zajistili dřevo, které mělo být minulý týden cílem krádeže, a dále kriminalisté zajistili nákladní vozidlo, kterým muži dřevo přepravovali. Všichni tři zadržení muži skončili na jihlavském policejním oddělení, kde byli umístěni do cel.

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání zadržených mužů. „Třicetiletý muž byl obviněn z pokračujícího přečinu krádeže spáchané formou účastenství jako organizátor,“ řekl Jakub Pivoňka, vedoucí oddělení obecné kriminality. Jak dále dodal, zbývající dva cizinci, oba ve věku šestadvacet let, jsou obviněni z pokračujícího přečinu krádeže spáchané formou spolupachatelství.

Hlava gangu je v podmínce

Nejstarší obviněný muž byl vloni vyšetřován v souvislosti s jinou majetkovou trestnou činností a až do příštího roku je ve zkušební době.

„Muži jsou obviněni z toho, že se v době od března ve čtyřech případech podíleli na krádežích dřeva složených na různých místech republiky. Hlavou skupiny byl třicetiletý muž, který zbývající dva spolupachatele organizoval, předával jim informace, instruoval je, kam mají jet, a předával jim vozidla. Cílem bylo z České republiky odvézt odcizenou dřevní hmotu za účelem jejího zpracování v cizině. V březnu odvezli kulatinu složenou na Třešťsku a dále na Prostějovsku. V dubnu odcizili dřevo složené na Vyškovsku,“ doplnila mluvčí Kroutilová.

Minulý týden ale spadla klec. Krádež dřeva v lesním prostoru u obce nedaleko Jihlavy se jim stala osudnou a všichni postupně skončili u jihlavských kriminalistů. Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného třicetiletého muže do vazby, nakonec ho policisté eskortovali do vězení.

Zbývající dva obvinění muži jsou stíháni na svobodě a kriminalisté je po provedení všech nezbytných úkonů ze zadržení propustili. „Způsobená škoda přesáhla 700 tisíc korun. Případ kriminalisté dále vyšetřují. Prošetřují mimo jiné také to, zda nestojí trojice ještě za dalšími krádežemi, které se na našem území staly. Za trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody až na pět let,“ doplnila Kroutilová na závěr.

Hodnocení článku je 92 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto MENDELU

Štítky dřevo, krádež, les, skládka, kriminalisté, policie, dopadení

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.