Skoro každý den prověřují policisté na Vysočině případy podvodného jednání, které je spojené s investicemi do kryptoměny. Jen během prosince roku 2021 policie v našem kraji registrovala dvacet takových podvodů, při nichž lidé přišli o finanční prostředky v řádech stovek tisíc korun.
Jak uvádí mluvčí policistů Dana Čírtková, oběti většinou doplatily na to, že se nechaly zlákat k výhodnému a údajně vysoce ziskovému obchodování s virtuální měnou. Při té příležitosti jim pak podvodníci neoprávněně „vyvedli“ veškeré peníze z jejich bankovních účtů.
Dynamický rozvoj informačních technologií s sebou také přináší další a nová rizika, která nás mohou v kybernetickém prostředí potkat. Kriminalisté se setkávají s případy společensky škodlivého jednání, s podvody na internetu, kybernetickými útoky a dalšími hrozbami, proto je kybernetické kriminalitě věnována stále větší pozornost. „Kybernetická kriminalita je definována jako trestná činnost, která je páchána v prostředí informačních a komunikačních technologií včetně počítačových sítí. Samotná oblast informačních a komunikačních technologií je buď předmětem útoku, nebo je páchána trestná činnost za výrazného využití informačních a komunikačních technologií jakožto významného prostředku k jejímu páchání. A právě jednou z oblastí, kde dochází k podvodům v oblasti kyberprostoru, je oblast spojená s obchodováním s kryptoměnami,“ upozorňuje mluvčí Dana Čírtková.
Na internetu a sociálních sítích se objevují stále častěji podvodné stránky lákající na investice do bitcoinů a dalších kryptoměn. Útočníci usilují o finanční prostředky i osobní údaje obětí. Stránky lákají na zaručený postup známých osobností, které snadno a rychle „zbohatly“, a zneužívají tak jejich jmen. Podvodné stránky se vyskytují ve více jazykových mutacích, včetně českého jazyka. Jsou přeložené velice kvalitně a působí poměrně důvěryhodným dojmem. Na falešné stránky se uživatel dostane po prokliknutí reklamy. Ty jsou zadávané v rámci legitimních nástrojů inzertního portálu společnosti Google, mohou se tak zobrazit i na zcela nezávadných stránkách.
Případy takových podvodů ve většině případů začínají shodně. „Na internetu se objeví reklama společnosti obchodující s virtuální měnou a v této reklamě inzerent slibuje výhodné zhodnocení peněz. Reklama obsahuje většinou také odkaz na dotazník, který poté zájemce o investování vyplní. V dotazníku, který má sloužit jako registrace u investiční společnosti, důvěřiví lidé uvedou své veškeré osobní údaje, včetně e-mailu a čísla mobilního telefonu,“ popisuje Čírtková. Prostřednictvím těchto kontaktů se pak ozve údajný investiční poradce, ale bohužel se jedná o podvodníka. Tento falešný poradce tím získá zcela nekontrolovaný přístup k účtu klienta, z něhož pak odčerpává a převede na svůj účet veškeré klientovy peníze.
Tím nejdůležitějším varováním pro veřejnost je obezřetnost a zejména opatrnost. „V žádném případě by lidé neměli dávat nikomu neznámému svolení k tomu, aby se vzdáleně připojili k jejich počítačům. Pokud už se tak stane, rozhodně by se v této situaci neměli přihlašovat ke svým bankovním účtům,“ varuje Pavel Zmrhal, vedoucí oddělení a tím, že tyto rizikové investice lidé provádějí prostřednictvím aplikace, kterou si sami nainstalují na pokyn domnělého poradce.
Kriminalisté na Vysočině řeší aktuálně případ, kdy zatím neznámý pachatel v listopadu loňského roku telefonicky kontaktoval muže s nabídkou výhodného burzovního obchodování se společností FinFix World. Prostřednictvím aplikace WhatsApp a aplikace AnyDesk, kterou muž umožnil pachateli vzdálený přístup do svého počítače, mu pomohl založit na internetu bitcoinový účet u Binance.com a investiční účet u společnosti FinFix World, na který pak muž podle pokynů pachatele zaslal ze svého bankovního účtu postupně finanční prostředky ve výši přesahující 400 tisíc korun za účelem jejich zhodnocení. „V prosinci došlo ze strany neznámého pachatele k pokusu odčerpání finanční hotovosti ve výši 5 tisíc EUR na založený bitcoinový účet, ale transakce neproběhla, protože na bankovním účtu neměl klient tak vysoký zůstatek. Poté muž pochopil, že naletěl podvodníkům a že o své peníze místo jejich výhodného zhodnocení nenávratně přišel,“ konstatuje Čírtková.
Policisté na Vysočině proto v této souvislosti apelujeí na občany, pokud se rozhodnou investovat finanční prostředky do kybernetických měn, aby se o vždy obraceli pouze na renomované a důvěryhodné finanční instituce. Ostražití by měli být před výhodnými a lákavými reklamami neznámých společností, které slibují rychle rostoucí zisky, převážně investováním do kybernetických měn.
„V žádném případě neinstalujte do počítače programy z nedůvěryhodných zdrojů. Nikdy nikomu neposílejte kopie osobních dokladů ani kopie platebních karet. V žádném případě nepovolte neznámým osobám přístup do vašeho počítače a opravdu důkladně zvažte investování do kybernetické měny,“ doplňuje Pavel Zmrhal.
Policisté apelují na ty, kteří se rozhodnou investovat do kryptoměny na internetu, aby byli maximálně obezřetní. Nejprve si sami ověřili, zda nejde o fiktivní burzu, vyhledali si na internetu veškeré dostupné informace, týkající se investic do kryptoměny, a nebyli tak lapeni v síti pachatelů, kteří se tímto způsobem nezákonně obohacují na důvěřivých lidech, kteří nemají s tímto typem obchodování žádné nebo velmi malé zkušenosti.
„Lidé často nevědí, že když se stanou obětí podvodníka, tak jim jejich banka peníze v rámci případných reklamací nevrátí, protože tím, že poskytli a zpřístupnili veškeré údaje a umožnili dálkový přístup ke svému účtu, tak porušili smluvní podmínky s daným peněžním ústavem. Na to je potřeba vždy pamatovat,“ upozorňuje na závěr Dana Čírtková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.