pondělí 21. června 2021 Alois

Dvaadvacet dělníků načerno rekonstruovalo dům. Od začátku roku takto pracovala půlka kontrolovaných lidí

Pracovníci Celního úřadu pro Kraj Vysočina v úterý 8. června kontrolovali dělníky, kteří pracují v Bystřici nad Pernštejnem na rekonstrukci bytového domu. Dvaadvacet Ukrajinců na stavbě pracovalo bez potřebného povolení.

„Čtrnáct z nich pracovalo na základě polských turistických víz, čtyři s propadnutými polskými vízy a čtyři osoby měly ukrajinské biometrické cestovní doklady bez platného víza. Tyto doklady je k výkonu práce na území České republiky neopravňují. Zjištěné případy porušení byly postoupeny Oblastnímu inspektorátu práce, který je kompetentní k zahájení správního řízení,“ jmenuje Richard Zeman, mluvčí Celního úřadu pro Kraj Vysočina.

Toto však nebyl jediný případ. Koncem května objevili celníci z Vysočiny nelegální pracovníky také na staveništích v Jihlavě a Třešti. Od začátku roku zkontrolovali 93 cizinců a každý druhý (47 osob) pracoval bez platného pracovního povolení nebo zaměstnanecké karty. „Právnickým osobám nebo podnikajícím fyzickým osobám, které umožní výkon nelegální práce, přitom lze uložit pokutu až do výše 10 milionů korun,“ upozornil Richard Zeman.

Kontrola nelegálního zaměstnávání cizinců je jednou z mnoha kompetencí celní správy. Celní správa při ní ověřuje, zda kontrolované osoby vykonávají práci na základě pracovněprávního vztahu nebo jiné smlouvy, a zda ji vykonávají v souladu s vydaným povolením k zaměstnání, zaměstnaneckou kartou a platným povolením k pobytu. 

Pokud zaměstnavatel uzavře pracovní smlouvu s občanem EU, nebo cizincem má za povinnost o tom informovat úřad práce, a to nejpozději v den jeho nástupu do zaměstnání. „Občané ze zemí mimo Evropskou unii mohou pracovat v tuzemsku pouze na základě platného povolení k zaměstnání, zaměstnanecké karty, osoby s trvalým pobytem na území České republiky pracovní povolení mít nemusí,“ dodává mluvčí Zeman.​

Hodnocení článku je 26 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Celní správa

Štítky kontrola, pracovník, povolení, nelegální, celní správa, Bystřice nad Pernštejnem, stavba

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.