neděle 7. března 2021 Tomáš

Hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek učinil prohlášení k očkování proti nemoci covid-19

Očkování proti onemocnění covid - 19. Téma, které v posledních dnech rezonuje nejen českou společností. K nastalé situaci se vyjadřuje také hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek (ODS). Jeho prohlášení občanům přinášíme v plném znění.

Vážení spoluobčané,

k 15. lednu 2021 byl státem spuštěn centrální registrační systém k očkování proti nemoci COVID-19. Jeho samotným spuštěním však bohužel nebyl zahájen masivní proces očkování obyvatel České republiky, jak jsme možná všichni očekávali. Důvod je jediný – není dostatek vakcíny, kterou by bylo možno očkovat. Protože dodávku a distribuci vakcíny není možné z úrovně krajů nijak ovlivnit, neboť ta spadá pouze do kompetence státu a ministerstva zdravotnictví, považuji za důležité Vás, občany Kraje Vysočina, pravdivě informovat o skutečném stavu věci a zároveň Vám představit, jak jsme v případě dostatečných dodávek vakcíny na proces očkování připraveni. 

Kraj Vysočina obdržel k dnešnímu dni 18. ledna 2021 od státu 5850 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech, což je v tuto chvíli jediný dodavatel, od kterého máme na Vysočině vakcínu k očkování k dispozici. Ministerstvo zdravotnictví při zahájení distribuce přislíbilo, že vakcína bude dodávána všem krajům spravedlivě v poměru na počet obyvatel jednotlivých krajů. V tuto chvíli máme s výjimkou malého množství, určeného pro domovy seniorů, veškerou vakcínu spotřebovanou a očekáváme novou dodávku pro tento týden, která by měla představovat 3510 nových dávek. Máme stanovený plán očkování, který by měl na základě přislíbených týdenních dodávek zajistit postupné očkování tzv. prioritní skupiny, do které patří lékaři a další zdravotničtí pracovníci v nemocnicích i dalších zdravotnických zařízeních a ambulancích, klienti a pracovníci pobytových sociálních služeb a senioři starší 80 let. Pro informaci uvádím, že tato skupina zahrnuje v Kraji Vysočina celkem takřka 40 tisíc osob a pro jejich proočkování dvěma dávkami potřebujeme dodat 80 tisíc vakcín. Pro uskutečnění očkování jenom této skupiny nám tedy stále chybí více než 70 tisíc vakcín.

Během uplynulého víkendu vydal vzhledem k obrovskému tlaku veřejnosti hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek pokyn, aby očkovací centra krajských nemocnic na Vysočině uvolnila na tento pátek 21. ledna každá 90 dávek očkovací vakcíny pro seniory...

Před samotným spuštěním centrálního registračního systému pro obyvatele starší 80 let jsem upozorňoval na to, že logicky s registrací nastane ze strany občanů požadavek také na zarezervování termínu pro samotné očkování, čemuž však nelze vyhovět, když není čím očkovat. Protože si uvědomujeme, že naši nejstarší spoluobčané jsou z hlediska rizik opravdu jednou z těch nejohroženějších skupin, rozhodli jsme se alespoň malou část vakcíny postoupit již v systému zaregistrovaným seniorům nad 80 let. Každé z pěti očkovacích míst v krajských nemocnicích uvolnilo v rezervačním systému 90 míst, která byla okamžitě po zveřejnění obsazena. V pátek 22. ledna 2021 tak bude naočkováno prvních 450 seniorů. Je však třeba přiznat, že toto řešení ještě více zpomalí doočkování zdravotníků a klientů domovů pro seniory. Pokud však bude vakcína distribuována alespoň v přislíbeném množství, počítáme s tím, že každý týden v předem stanovený den a čas vloží nemocnice do rezervačního systému minimálně 450 nových volných termínů očkování seniorů (tzv. slotů).

V tomto týdnu proběhne videokonferenční setkání s lékaři, zdravotníky i zástupci měst, resp. obcí s rozšířenou působností (ORP), se kterými komunikujeme a snažíme se jim předávat maximum informací i proto, že řada z nich nabízí pomoc a spolupráci. V případě Jihlavy a okresních měst již máme poměrně jasnou představu, jak a kde by mohla vzniknout očkovací centra. 

Vážení spoluobčané,

děkuji Vám jménem celé Rady Kraje Vysočina za trpělivost, pochopení a také za důvěru, které si velice vážíme. Pokud máte jakékoli dotazy týkající se očkování – registrace i rezervace, potřebujete informace nebo radu, obraťte se s důvěrou na Informační linku zřízenou a plně provozovanou Krajem Vysočina. Na telefonním čísle 564 602 602 jsou Vám k dispozici naši krajští operátoři – 7 dní v týdnu od 8 do 20 hodin.

Vítězslav Schrek, hejtman Kraje Vysočina

Hodnocení článku je 84 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Vítězslav Schrek / Facebook | Zdroj Kraj Vysočina

Štítky očkování, koronavirus, covid, prohlášení, hejtman, Vítězslav Schrek

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zdeněk Dvořák

Asi je nad lidské síly spočítat zdravotníky, hasiče, policisty v kraji. Dát za každý kraj přesný požadavek na počet vakcín pro lidi v primární zóně. Stejné to bude s lidmi v pečovatelských domech, jak personál, tak ubytovaní. I praktičtí lékaři jsou schopni dodat počty zaregistrovaných lidí. Ale plánování je už asi přežitek socialismu.

středa, 20. ledna 2021, 13:35

Ludwig Ludwigovicz

Jak to, že opozice kritizuje vládu za blbosti a tato zásadní věc se jich jakoby netýká. Pane hejtmane vašim spolustraníkům z Prahy a Brna je bližší jejich košile než vaše kabáty na Vysočině a jinde

úterý, 19. ledna 2021, 15:06

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.