neděle 26. září 2021 Andrea

Volné termíny pro očkování proti covidu byly po hodině obsazeny, systém kolaboval

, aktualizováno 15. ledna 2021, 10:58

Kapacita zadaných termínů pro očkování proti covidu-19 je podle webu systému po více než hodině vyčerpaná, je ale možné se dál k očkování registrovat bez výběru termínu. Za první hodinu se registrovalo k očkování proti covidu-19 podle informací na twitteru Chytré karantény přes 44 tisíc lidí. Termín očkování si zarezervovalo 2000 z nich. Chytrá karanténa uvádí, že další termíny budou nabídnuty poté, co do Česka dorazí další dodávky vakcín. Lidí nad 80 let, kteří se ode dneška mohou k očkování registrovat, je v Česku 441 tisíc.

Opoziční politici kritizují dnešní start registrací k očkování, ale i další záležitosti spojené s vakcinací proti covidu-19 v Česku. Předseda ODS Petr Fiala napsal, že organizace očkování selhává čím dál víc a odpovědný za to je premiér Andrej Babiš (ANO). Připomněl, že blok ODS, KDU-ČSL a TOP 09 navrhuje projednat strategii očkování příští týden ve Sněmovně. Pokud to vládní strany nepodpoří, počítá se svoláním mimořádné schůze.

Lidé starší 80 let se mohou podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) k očkování hlásit kdykoliv bez obav, že ztratí prioritu. "Systém je nastavený tak, že vždy budou mít přednost před ostatními. Vakcíny, které budou nyní přicházet, jsou určené především pro ně," uvedl na twitteru Jan Blatný. Ministerstvo už ve čtvrtek upozorňovalo, že ne všichni, kteří se dnes k očkování přihlásí, dostanou také termín.

Každý týden má přijít 70 tisíc dávek očkovací dávky od firem Pfizer/BioNTech a do konce ledna ještě zbývajících 11.600 dávek od firmy Moderna.

Rezervační web doporučuje další volnou kapacitu ověřit za několik dní, až budou další dodávky vakcín a očkovací místa doplní termíny. Lidé, kterým se dnes nepodařilo si hned volný termín zarezervovat, tak mohou učinit kdykoliv později pomocí PIN kódu 2, který jim přišel na mobilní telefon. Některá očkovací centra prozatím ani první termíny nevypsala, v systému dnes ráno bylo jen 47 center. Podle čtvrtečního vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) se ale očkuje na 164 místech.

Registrační systém po svém spuštění v 8:00 vykazoval některé problémy, SMS zprávy s PIN kódy lidem přicházely i po deseti minutách. Brzy se ale podařilo navýšit kapacitu rozesílání. Podle dat Chytré karantény navštívilo web během prvních dvou minut 75 tisíc lidí. Dovolat se hned ráno nedalo ani na linku 1221, kde měli s registrací seniorům pomáhat.

Podle některých zpráv se se objevil i problém s validací rodných čísel. Aplikace údajně nepočítá s třemi číslovkami za lomítkem, které mají starší ročníky.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, koronavirus, očkování, registrace

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.