středa 25. listopadu 2020 Kateřina

Za týden se covidem nakazilo 4069 lidí z Vysočiny. Pozitivní výsledek má každý třetí testovaný

Za týden se covidem-19 nakazilo 4069 lidí z Vysočiny, o týden dřív přibylo 3765 osob. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví, které eviduje nemocné podle trvalého bydliště. Rychle se zvyšuje také počet úmrtí spojených s koronavirem. Za uplynulý týden podle hygieniků o 45 na 132 úmrtí, o týden dřív zemřelo 39 nakažených.

Podle Jiřího Kose, ředitele sekce ochrany a podpory veřejného zdraví krajské hygienické stanice, mezi zemřelými převažovali lidé narození mezi lety 1930 a 1950. „Byli to prakticky ve všech případech polymorbidní (s větším počtem chorob) případy, nebo tam byl nějaký významný zdravotní handicap, například operace srdce, problémy s játry či ledvinami. Čistý covid tady nebyl, vždycky to bylo spojené s něčím," řekl Jiří Kos.

Na Vysočině podle něho už stabilně přibývá denně okolo 100 nově nakažených v každém z pěti okresů. Průměrně hygienici pošlou na testy za den asi 1500 lidí, u třetiny z nich se nákaza prokáže.

Nejvíc vzorků v kraji odebírá Nemocnice Jihlava, která se nyní stará o 82 pacientů s covidem-19 a dalších 214 pacientů se v nemocnici léčí s jinými nemocemi, řekla mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.

Lidé se často snaží vyležet nemoc doma 

Z okresů Vysočiny přibylo v posledním týdnu v přepočtu na 100 tisíc obyvatel nejvíc nakažených na Žďársku, přes 791. Nejméně se nemoc šířila na Jihlavsku, kde připadá na 100 tisíc obyvatel 579 nemocných. Podle Kose přibývá lidí, kteří v případě mírných obtíží vůbec nekontaktují praktické lékaře, snaží se nemoc vyležet doma. „Díky tomu se nám to v populaci nekontrolovaně šíří, nejsou to velká ohniska, ale jsou to rodiny. Jsou to lidé s minimálními příznaky. Důvody jsou buď ekonomické, nechtějí být dlouhodobě nemocní, bojí se o práci, nebo se obávají, že budou nějakým způsobem stigmatizování, že mají covid, takže se zkoušejí vyléčit sami," řekl Kos.

Na celé Vysočině se od začátku pandemie covidem-19 nakazilo 2832 lidí v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Nižší čísla při stejném přepočtu vykazuje v Česku šest regionů. Vedle jižních Čech a jižní Moravy k nim patří Karlovarský, Ústecký, Pardubický a Moravskoslezský kraj.

Potvrzené nákazy na Vysočině
Havlíčkobrodsko 2096
Jihlavsko 2933
Pelhřimovsko 2038
Třebíčsko 2705
Žďársko 3374
Celkem 13146
Počet vyléčených potvrzených případů onemocnění: 5821
Počet zemřelých potvrzených případů onemocnění: 132

Zdroj: Krajská hygienická stanice Kraje Vysočina, 28.10.2020 18:15

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky koronavirus, covid, test, úmrtí, Vysočina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.